View Single Post
  #6  
Vechi 28.01.2015, 01:19:47
namehere44 namehere44 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2015
Locație: Oradea
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu pot striga asa de tare incat sa ma auzi, dar hotaraste-te - ori esti agnostic ori antihrist.
Si crezi ca unii dintre noi la 16 ani nu ne vaitam ca ni se baga religia pe gat ? Sau nu ne credeam atei antihristi ? ( la noi agnosticii au aparut mai tarziu ).
Mai cresti si mai vorbim mai tarziu. Parafrazandu-l pe Tutea : Cine n-a fost agnostic antihrist cand avea 16 ani a avut o viata usoara. Si cine nu e crestin dupa 30 de ani e imbecil.
Pai am presupus ca agnostic si antihrist e la fel pentru cei de pe acest forum, avand in vedere ca ateii si agnosticii sunt bagati in aceeasi oala. Am stat ceva timp pe acest forum (nu ca si user registrat totusi), si am vazut ca oricine nu e intr-o religie relativ mare/cunoscuta, e catalogat ca ateu/antihrist/agnostic, toti acesti termeni in aceeasi oala.

Iar acest Petre Tutea de care vorbesti, o fi el un intelept in anumite lucruri, dar n-am avut o viata usoara. Probabil ca si tu crezi ca sunt doar un adolecescent cu prea multa libertate, si ca trec printr-o faza, ca sunt usor influentat de prieteni, de colegi, etc etc. Ei bine, contrat opiniei familiei mele, nu trec printr-o faza, si nu sunt doar un pusti de 16 ani, care crede ca stie ceva dar de fapt nu stie nimic. Asta e problema. Toti cred ca eu nu sunt religios pentru ca altii rad/isi bat joc de mine, sau ca este 'cool'. Am citit (desi nu toata) cartea The God Delusion, si mi s-a parut interesanta. De asemenea, m-am documentat, desi nu foarte adanc, mai citesc unele forumuri (nu doar de atei/agnostici etc, ci si de crestini, pentru ca mi se pare corect sa vad argumentele ambelor parti).

Si deci, refuzi sa-mi dai si mie niste contraargumente, sau sa-ti spui opiniile doar pentru ca am 16 ani si presupui ca nu sunt destul de copt la minte sa vorbesc despre asa ceva?
Reply With Quote