View Single Post
  #1573  
Vechi 16.04.2019, 12:00:26
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
...

Scriptură dragă, pe nume de cod Demetrius, ce anume vrei să spui că nu pot să te înțeleg?.. pe bază de scriptură.
Abia acum m-ai lamurit.
Pai de ce nu recunosti de la bun inceput(de la re-inscriere) ca esti greu de cap?

Dar totusi, aducandu-mi aminte de postarile tale de dinainte de banare nu sunt foarte surprins, insa tu "te prezinti" si mai fals pentru ca, fara sa intelegi, mai si contrazici, pe deasupra. Oare de ce ma "ambalez" eu?

13. Și a zis Iisus sutașului: Du-te, fie ție după cum ai crezut. (Mt8,13a)
Dragul meu, ai subliniat ca să mă scoți sectant, dar nu eu am venit cu cuvinte din scriptură ci tu și dacă așa ai vrut să mă faci să pricep pe bază de scriptură, dându-te tu însuți scriptura căci spuneai că dacă dau în tine dau în fabrici și uzine în biserică și în scriptură și că iată tu erai glasul scripturii.

Deci dragul meu tu te-ai dat vocea și calea scripturii și atunci de aia am lăsat după tine și te-am rugat să mă faci să înțeleg ce vrei să spui pe bază de scriptură căci tu ai invocat că eu nu pricep scriptura cum că iată bucurie maximă la tine, ceva de genul:

Hai să ne bucurăm că păcatul ia locul duhului Sfânt direct în inimă și nu părăsește templul, dar părăsește inima căci păcatul i-a luat locul și prin spovedanie doar se reface, se mântuie inima căci trupul n-avea nevoie de mântuire întrucât Duhul Sfânt era pe undeva prin templu răbdând acolo până la sfârșit.

Păi nu este scris că ''în oamenii aceștia nu va rămâne Duhul Meu până la sfârșit ci 70 de ani'' ceva de genul... și mulți au trăit sute de ani înainte de potop și sunt mulți care trăiesc peste 100 și azi și nu sunt creștini și apoi mor.

Ce părere ai se ține Tatăl de Cuvânt? Le retrage pe Duhul Sfânt după 70 de ani dacă sunt păcătoși și rămân așa până la sfârșit?

Și nu zice Domnul că ''ceea ce iese din inima omului strică pe om? (minciuna vicleană, adulterul, crima, hula și celelalte grozăvii?)

Deci nu mă mai fă pe mine sectant și că cică eu folosesc ''sola scriptura'' căci parcă am scris acolo că sunt ortodox!!! deci eu respesct sf. Cruce și cele 7 sfinte Taine.

Așa că nu eu răstălmăcesc scriptura și fac ce fac ca să mă scot că am mâncat usturoi și gura nu-mi miroase după ce defapt am lansat răstălmăciri și absurdități.

Te rog nu mă mai acuza pe mine de răstălmăcirile tale.

Tu nu ai citit că atunci când un călugăr s-a lăpădat de Hristos și a devenit păgân, a văzut cum un porumbel i-a ieșit din gură și l-a părăsit și a mers apoi la Ava lui și au plâns împreună? Sau cum ucenicului sfântului serafim de Sarov când era iubitor de Hristos și ascultător porumbelul se lăsa peste el și îi cuprindea inima și sufletul și mintea iar când devenea mai delăsător, mai egoist, mai iubitor de sine, porumbelul se ridica deasupra depărtându-se?

Deci nu mă fă să încetez abrupt discuția cu tine căci văd că ai început să fii tot mai viclean și în loc să-ți recunoști erorile firești și omenești căci toți greșim tu începi să mă faci în fel și chip scoțându-mă sectant, eretic și alte alea.

Te rog, frumos, puțină decență, dacă nu față de colegii care citesc și înțeleg, măcar față de ceea ce rămâne scris!!! și care te vădește pe tine de răstălmăciri căci eu deocamdată cam știu ce scriu... Sper.

Dacă însă te-am supărat și se pare că ești foarte supărat pe mine încă deși mi-am cerut iertare pe threadul de bun găsit, atunci te evit, căci văd că vrei să mă tragi în capcană... să-mi pui în gura și în textul meu răstălmăcirile tale.

Deci mă opresc și te las... să aberezi. Dacă vrei să mai dialogăm atunci sper să te comporți creștinește... după credința ortodoxă!

Citat:
Abia acum m-ai lamurit.
Nu eu te-am lămurit ci tu te-ai viclenit... vrând să înșeli și pe alții scoțându-mă ce vrea domia ta să mă scoată.

Citat:
Pai de ce nu recunosti de la bun inceput(de la re-inscriere) ca esti greu de cap?
Aici ai deja tupeu maxim și-ți permiți să mă jignești.

Citat:
Dar totusi, aducandu-mi aminte de postarile tale de dinainte de banare nu sunt foarte surprins, insa tu "te prezinti" si mai fals pentru ca, fara sa intelegi, mai si contrazici, pe deasupra. Oare de ce ma "ambalez" eu?
Iar asta dovedește că nu mai are rost să dialogăm pentru că după tupeul strigător la cer urmează capcana întinsă de tine.

Dar nu uita că : ''cine sapă groapa altuia, el cade în ea''!!!

Eu te las și te iert căci practic eu am greșit băgându-mă unde nu-mi fierbe oala, pățind-o așa ca altădată după cuvântul copiilor ''pace pace, între două eminențe cenușii, cel mai mare dobitoc este cel de la mijloc''... căci eu văd că tot eu o pățesc până la urmă.

Păi dragul meu coleg Demetrius, nu tu spui?.. ceva de genul: ''Duhul Sfânt rămâne orice ai face, oricât te-ai lepăda sau orice păcate ai face primind în final împărăția și viața veșnică chiar fără să-ți ceri iertare?''

Tu spui asta, nu eu!!!
Și asta e păcat de moarte împotriva Duhului Sfânt!!!... la noi la ortodocși!!!

Vă rog să mă iertați dacă m-am aprins un pic prea tare.

Demetrius dragă, tu vrei să mai dialogăm sau vrei să ne certăm? Dacă vrei să dialogăm, te rog frumos să dialoghezi creștinește, respectându-mă inclusiv și pe mine, căci și eu sunt cu Domnul Iisus Hristos Cuvântul și nu numai tu ești singurul ortodox.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 16.04.2019 at 12:50:04.
Reply With Quote