Subiect: Fenomenul Posaga
View Single Post
  #7  
Vechi 05.06.2009, 10:57:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate de unde pana ai tras fratia ta concluzia ca diavolul e o "entitate energetica" si ca lucrarile lui Dumnezeu sunt si acelea energii?
Energii nu se folosesc in acelasi sens cu energia electrica ci cu sensul de lucrari necreate ale lui Dumnezeu.Se inteleg in chip cuvincios pentru Dumnezeu si sunt normal fara sfarsit si de neinteles pentru noi si se pot experia dupa puterea fiecarui adica le poate primi omul.
Diavolii sunt ingeri cazuti.
Sunt persoane nu "entitati energetice".
Mihail,

Sfintii Parinti au caracterizat vag natura ingerilor ca fiind un fel de "foc subtire". Ei nu sunt duhuri nemateriale, ci poseda "trupuri" create din ceva, nu stim din ce, insa acest ceva poate fi caracterizat generic prin cuvantul energie. Asta pentru ca natura, Universul si tot ce vedem si intelegem este redus la stadiul de energie in orice teorie care incearca sa descrie lumea in care traim. Energie sustinuta, mentinuta de Duhul Sfant prin energiile Sale necreate de asta data, dupa cum ne invata Sfantul Grigorie Palama.

Similar si cu sufletele noastre. Similar si cu demonii care au fost initial ingeri. Similar si cu Cerurile si pamantul: toate sunt energie creata.

Deci eu ii dau dreptate celui care ne-a descris in detaliu experienta sa ciudata cand afirma ca demonii sunt "entitati energetice".

Singur Dumnezeu in Fiinta Sa este Duh necreat, neschimbat, neinteles, necuprins, de nedescris.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote