View Single Post
  #21  
Vechi 29.01.2012, 15:14:36
Iuliana_crestina Iuliana_crestina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
eu am deschis acest subiect ca sa gasim solutii.repet:nu sint spagari toti medicii,toate asistentele si toate infirmierele.dar din nefericire sint spagari majoritatea.guvernantii nu fac nimic.macar preotii sa deschida subiectul asta in biserica,sa ne dea de gandit.....daca dam spaga,personalul medical va trata preferential pe cei care dau.iar cei care nu au posibilitatea sa dea vor avea de suferit,si mai rau in unele cazuri sint lasati sa moara.parerea mea este ca bisericile ortodoxa,catolica,reformata,luterana si de care or mai fi sa deschida subiectul acesta la predica,duminica atunci cand audienta e mare.
Iertati-ma, draga doamna Roxana. Aveti dreptate!

M-a indignat insa foarte tare "solutia" propusa de acest domn cu nickname ciudat, domn care banuiesc ca e medic, dupa asentimentul de breasla care se desprinde din postarile dumnealui. Este oribil sa dai vina tot pe victime, acuzindu-le ca mint si au halucinatii. De fapt, este un comportament de intimidare pe care il au toti cei ce au o atitudine abuziva fata de aproapele. Ca sa isi ascunda propria coruptie, incearca sa-si injoseasca victimele. spunind ca sunt rau intentionate, isterice, sau chiar nebune de-al binelea. Si ce-i mai trist, acest comportament nu numai ca mascheaza caderea personala, dar creeaza si premisele pentru ca situatia sa se prelungeasca la nesfirsit. Pentru ca e un exemplu tipic de "bagat pumnul in gura". Sa nu mai zica nimic nimeni despre medici, ca sa poata incasa in continuare spagile atit de iubite.

Nici eu n-am sustinut ca toti medicii sunt corupti sau lipsiti de respect pentru pacient. Un astfel de doctor de integritate ireprosabila este medicul meu de familie, dr.Raluca Stefania Timofte, care munceste pe rupte, face garzi peste garzi, a amenajat si dotat cabinetul medical (pe care l-a luat in primire cu un inventar derizoriu) din satul bunicilor mei, nu cere si nu primeste spaga. Imi amintesc cit a trebuit sa ma rog de ea sa primeasca un dar de Craciun anul trecut, dar pe care il facusem eu insami si care era mai mult un semn de prietenie decit o compensatie pentru vizitele la domiciliu pe care mi le-a facut dupa nastere si pentru care n-a acceptat nimic de la mine.

Insa...pe cit de minunat este un asemenea exemplu, pe atit de ingrozitor este cazul medicilor din pricina coruptiei si lipsei de respect a carora se intimpla tragedii stupide si gratuite...Si din pacate cei corupti fac regula in prea multe locuri. A se vedea macar faptul ca pentru spaga extrem de multi obstetricieni recomanda cezariana. Obstetriciana mea, la primul semn de hipertensiune de sarcina (mi-a si pus diagnosticul exagerat de preeclampsie, desi in afara de citeva puseuri de tensiune nu mai aveam niciun simptom de asa ceva), incepuse deja sa vorbeasca despre cezariana, ca de!, "trebuie sa facem ce e mai bine pentru copil" - asa se face ca m-am dus la cardiolog sa-mi dea aviz sa nasc natural. Cardiologul a fost uluit ca l-am solicitat sa imi dea recomnadare speciala, impotriva obstetricienei, sa nasc natural, el confruntindu-se aproape numai cu alta varianta, anume i se cere sa dea avizul pentru cezariana. Jos palaria pentru domnul doctor Firastrau din Roman, in aceasta privinta!

Colegei mele de salon, careia baietelul nou nascut i-a vomitat cu singe la un moment dat, n-a vrut pediatra sa vina sa-l consulte pina nu s-a dus la camera ei si i-a pus un plic cu bani pe masa. Ca cica are niste urgente nu stiu unde, ca cica trebuie nu stiu ce sa faca...Dar colega mea de salon a gasit-o la camera pediatrilor de fiecare data cind s-a dus s-o cheme (de vreo patru ori in dupa amiaza aceea). Si ca sa dai vina tot pe femeia asta, care era speriata teribil pentru baietelul ei, ca "i s-a parut" ca nu voia sa vina pediatra pina cind a primit spaga, asta mi se pare de domeniul lipsei oricarui "obraz" crestinesc. Eu am zis mii de bogdaproste cind am scapat din spital. E adevarat, din toti spagarii din spitalul Roman, niciunul nu a avut ideea sa doneze o mie doua de lei si sa amenajeze baia de la maternitate, asfel ca in genere lehuzele stau nespalate cit timp se afla in spital; eu am avut mare bafta pentru ca eram obisnuita inca din liceu sa ma spal cu apa rece, dar celelalte au stat nespalate pe capete. Iar dr.Iftime, care m-a asistat la nastere, a avut 7 nasteri in ziua aceea. Si nu era de garda(are 4-5 garzi pe luna). In afara de mine, au mai foat trei cezariene si trei nasteri naturale. Colega mea de salon i-a dat 100euro, iar la cezariene salta de 150euro. Deci doctorita a "cistigat" 750euro in ziua respectiva... Asta in conditiile in care gravidelor li se cere sa vina cu consumabile la ele - fese si comprese sterile, seringi, catetere, perfuzii, manusi chirurgicale etc. Ca de, spitalul "n-are".

Dar au mai fost si alte probleme acolo...Ca de exemplu, indoparea cu fenobarbital a nou nascutilor mai agitati la camera de fototerapie sau bruscarea lor la "baita" - a venit una mai intepata pentru ca n-o "unsesem", si mi-a tras fetita de miini, picioare si cap pina a inceput bietul copilas sa tipe de durere si de sperietura. Si am facut un scandal fantastic. Pina unde poate oare ajunge nesimtirea??!! Ea tot spunea ca "asa strica mamele copiii, ca se poarta prea blind cu ei, si cresc pampalai". Si a mai avut tupeul sa-mi recomande cu ingimfare sa fac tot asa cu fetita cind ii fac baita acasa. Tot scandalul, ca si ceea ce-l generase, a avut loc in prezenta leguminoasa a pediatrei, care nu si-a admonestat deloc buldogul de asistenta, ceea ce ma face sa cred ca erau chiar intelese dinainte - trecusera citeva zile de la nastere, si eu nu "unsesem pe nimeni"...

Nu e deloc aceeasi situatie ca in cazul profesorilor, desi e mai apropiat de cazul judecatorilor. Cu unele limite, sigur. In cazul medicilor (ca si in cazul judecatorilor, uneori), este vorba despre viata omului, pur si simplu. Nu poti compara situatia unui elev, santajat prin note ca sa plateasca spaga, cu situatia unei femei aflata in travaliu, sau a unui om cu traumatisme care cer interventie chirurgicalade urgenta. Cum ar proceda o femeie cu o sarcina cu probleme, atunci cind viata ei si pruncului ei pe care poate si l-a dorit enorm sunt folosite ca mijloc de santaj de catre doctorii care pentru citiva arginti sunt gata sa lase sa moara sau sa sufere nevinovati?

Nu platiti spaga, dragi frati intru Hristos! Nu este normal ca doctorii sa aiba venituri fabuloase obtinute din joaca criminala cu viata si sanatatea, si chiar cu sufletul saracilor. Nici preotii corupti nu trebuie lasati sa-si faca de cap, nici profesorii, nici judecatorii. Vorba parintelui Nicolae Steinhardt, crestinul trebuie sa fie bun, nu prost. A te lasa exploatat pe dreptatea ta nu are nimic de a face cu recunostinta pentru prestatia celor mentionati. Si nici recunostinta nu inseamna retributie "neoficiala" baneasca. Si eu i-am dus flori moasei care m-a tinut de mina si m-a incurajat matern in timp ce obstetriciana racnea la mine severa sa nu imping ca se rupe uterul. Dupa parerea obstetricienei, daca faceam ruptura uterina ar fi fost vina mea, fiindca am impins, nu a ei, care imi daduse hormoni degeaba.

Doamne ajuta!
Reply With Quote