View Single Post
  #24  
Vechi 29.01.2012, 16:10:03
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Eu sunt destul de dezamagita de sistemul sanitar din Romania...

Unii iti cer bani pe fata si altii iti dau de inteles sa cotizezi. Rar am intalnit cadru medical care sa se poarte exemplar fara sa ceara ceva in schimb. Medicul cu care am nascut nu mi-a cerut niciun ban si chiar s-a purtat minunat cu mine. El nici nu accepta 'spaga'. Insa a avut grija anestezistul sa imi dea gres anestezia ca sa pot simti bisturiul la cezariana... pentru ca nu i-am dat nimic.

Personal, nici eu nu sunt de acord cu 'spaga'. Insa, am auzit de atatea cazuri in care au fost pacientii lasati sa moara, pentru ca nu au dat 'spaga', de mi se ridica parul pe mine... nu stiu ce fel de oameni sunt aceste cadre medicale, n-au niciun pic de inima fata de pacienti si niciun pic de respect fata de ei...

Acum recent, mama mea a suferit o interventie complicata, dar nu am oferit nicio atentie nimanui, pentru simplul fapt ca este cadru medical iar colegii ei au ajutat-o enorm din respect fata de ea. In schimb am fost nevoita sa cumpar diverse medicamente scumpe. Si in continuare trebuie sa-i achizionez un stent foarte costisitor... sper sa ne-ajute Bunul Dumnezeu sa reusim cat de repede. Asta s-a intamplat intr-un orasel mic.

Chiar si pe baietel l-am operat recent, de urgenta, dar aici in Bucuresti si m-am dus cu inima stransa la spital pentru ca nu am avut efectiv niciun leu in buzunar... si m-am rugat tot drumul la Maica Domnului sa gasesc o garda buna si amabila, care sa-mi opereze cum trebuie copilul. Cand l-au luat pe pici in blocul operator, i-am incredintat copilul Maicii Domnului... ma simteam cumplit de neputincioasa...

Este cumplit sa fii bolnav si sa nu ai bani sa te tratezi sau sa ti se refuze/amane tratamentul pe motivul ca nu dai 'spaga'. Vai de noi... Nu zic 'nu' pentru un mare multumesc, un buchet de flori sau o ciocolata dupa ce te faci sanatos, dar nu sunt de acord cu 'spagile'. Cateodata se intampla sa fii atat de bolnav si de sarac, incat ai vrea sa dai si n-ai, si ce te faci, astepti sa mori? ...

Sa ne fereasca Bunul Dumnezeu de boala si sa lumineze mintile tuturor cadrelor medicale!
Reply With Quote