View Single Post
  #28  
Vechi 29.01.2012, 18:51:57
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Eu ma intreb ce o fi in sufletul care nu are ochi de cat sa vada mizeria din lume?
Sufletul care nu se da in laturi sa defaime slujitorii Bisericii, stiind ca in acest fel defaima si Biserica ?
Mai sa fie, cum se face ca la noi in oras mai toate Bisericile, exceptie catedrala si alte cateva au tarifele afisate?
Sau altele nici nu practica tarife? Spre ex la noi la Biserica nu exista tarif decat ptr cult. Si asta e benevol. Restul, ramane la atitudinea credinciosului cat poate da. S-au primit si 200 lei ptr un botez, dar si 20.
Du-te domnule si spunele preotului si consiliului ce probleme ai in ceea ce priveste taxele de acolo, dar macar nu veni si barfi pe forum stiind ca acei preoti nu sunt prezenti aici si implicit nu au drept la cuvant.
Intinaciunea din suflet nu o vedem, dar ne impiedicam de carciumile preotilor, de restaurantele lor sau de...discotecile lor?
Apropo, daca preotii aceia nenorociti asa i-au invatat pe medici, dvs de ce nu incercati sa le modificati obiceiurile? de ce va complaceti si dati?
Pune-ti mana pe piatra si jap...drept in capu popii cu discoteca.
Intre timp, deschideti ferestrele sufletului sa intre aer curat.
Surprinzator post ! Discutiile corolare sunt de prisos ! Neasteptata pozitie !

Cind discutam despre ,,garda de fier" ori despre fostul rege Mihai I, ori despre maresalul Antonescu ,ori despre profesori , ori despre medici, ori despre ce a mai facut Basescu, ori despre parintele Pomohaci, ori ... cite si mai cite subiecte au fost , acestia au fost prezenti aici pe forum ????????
Si spuneti ca in acest caz eu fac birfa . Dar cei care au discutat subiectele aratate mai sus in care in mod firesc au existat polemici aceea a fost cumva tot birfa ? Desigur ca nu ... deoarece nu voiti dvs !

1. Eu am pus problema ca preotimea nu a facut mare lucru pt. constiinta moral duhovniceasca a tineretului in primul rind (lucrurile sunt evidente ca doar de aceea discutam noi aici si nu facem fabulatii , vedeti martori care marturisesc din dramele lor !) si nici decum ca asa au invatat preotii. Una-i una si alta-i alta . Eu nu va pot traduce din romana in romana atunci cind dvs. din inversunare afectiva nici nu mai puteti intelege postarea .
Imi pare rau , am avut alta impresie despre dvs. Probabil ca m-am grabit !

2. Tare mult gresiti cind fortati idea ca preotii care nu fac cinste bisericii reprezinta tocmai biserica . Pai daca vreun patriarh sau ierarh sau preoti sunt masoni si ecumenisti si corupti ... credeti ca aceasta este Biserica in realitate ? Biserica , cu ,,B" mare , este imaculata si impardonabila si nu s-a identificat nici o data nici cu patriarhii ecumenici arieni, nici monoteliti, nici monofiziti , nici cu lapsii si nici cu coruptii . Daca aceasta ati inteles dvs. din Istoria Bisericii Universale si din Traditia Bisericii , cu scuzele circumstantiale , trebuie sa va spun ca nu ati inteles nimic.
Apropos, credeti ca daca vedeti pe starda 100 de militari beti crita asta insemneaza ca Armata este o institutie jalnica si decadenta .
Daca in timpurile prezente cind fenomenul divortialitatii si al desfrinarii absolut libertine feminine a crescu exponential fata de dinainate de revolutie trebuiie sa ne duca obligatoriu la concluzia ca institutia casatoriei este caduca iar toate femeile sunt niste desfrinate .
Aveti un mod particular dar incorect de a gindi minata nu de realitate ci de a spune ceva, orice , prin care sa va sustineti parerile gresite .
iarasi pacat , nu ma asteptam .
Medici care sunt necorupti , care lupta cu fenomenul in care sunt implicati colegi de ai lor se vad lesne daca urmariti comunicatele de presa privind activitatea colegiilor medicilor dar si pareri personale ale confratilor integri .
Dar preoti care sa zica ceva cu dreptate si adevar despre un jnapan purtator de rasa exceptional de rar am avut ocazia sa vad , deoarece ... ,,nu trebuie sa judecam" , ci probabil ca sa fim prosti !
Mai vorbim aici de moralitate ? NU, ca ce rost mai are ?

3. Despre care intinaciune din suflet va referiti ca nu o vedem , a pastorului sau a oii ? Hm, orb pe orb calauzind ... stiti versetul Mintuitorului ?

4. In tirgul meu in care traiesc nu este nici o biserica in care sa fie la vedere taxele si pretul serviciilor, si multe nu au programul (orientativ) de desfasurare a slujbelor ... deoarece nu este teatru !. Abia sunt la stadiul de : exista numere de telefon la care poti apela preotul si la care poti avea si surpriza sa primesti un asemnea raspuns : ,,... frate draga , eu sunt acum cu o treaba in Bucuresti dar miine il impartasim pe muribund / Da este bine si asa parinte dar atunci sa ne rugam amindoi ca sa mai traiasca pina miine !"

Ca si o concluzie constat ca aveti dificultati de intelegere in comunicare mai ales atunci cind furia va curteaza !
A recunoaste un adevar, fie el mic sau mare , frecvent sau rar, bun sau ,,nebun" nu tine de o parcimonie desueta ci de faptul de a fi educat si invatat sa marturisesti adevarul si sa te preocupe binele aproapelui !

NB: - daca v-am facut o seara agitata va rog sa ma iertati . Nu m-am asteptat de fel ca iepurele sa sara tocmai din bratele vulpitei !
- va recomand sa mai urmariti inca o data postarile celor care au fost constrinsi sa dea spaga ! si apoi intrebatii si pe ei de ce ,,au sustinut " sistemul !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote