View Single Post
  #29  
Vechi 29.01.2012, 19:41:40
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
1. Eu am pus problema ca preotimea nu a facut mare lucru pt. constiinta moral duhovniceasca a tineretului in primul rind (lucrurile sunt evidente ca doar de aceea discutam noi aici si nu facem fabulatii , vedeti martori care marturisesc din dramele lor !) si nici decum ca asa au invatat preotii. Una-i una si alta-i alta . Eu nu va pot traduce din romana in romana atunci cind dvs. din inversunare afectiva nici nu mai puteti intelege postarea .
Nu domnule, dvs ati pus problema cat de falsi sunt preotii si cat de preocupati sunt de conducerea carciumilor proprii, a discotecilor si a restaurantelor in timp ce iti rostesc un fals"nu trebuie" cand merg oamenii cu pomelnice.

Citat:
2. Tare mult gresiti cind fortati idea ca preotii care nu fac cinste bisericii reprezinta tocmai biserica . Pai daca vreun patriarh sau ierarh sau preoti sunt masoni si ecumenisti si corupti ... credeti ca aceasta este Biserica in realitate ? Biserica , cu ,,B" mare , este imaculata si impardonabila si nu s-a identificat nici o data nici cu patriarhii ecumenici arieni, nici monoteliti, nici monofiziti , nici cu lapsii si nici cu coruptii . Daca aceasta ati inteles dvs. din Istoria Bisericii Universale si din Traditia Bisericii , cu scuzele circumstantiale , trebuie sa va spun ca nu ati inteles nimic.
Biserica adevarata este reprezentata de de acel 1 cleric/mirean care mai tine dreapta credinta nealterata.Dar in constiinta majoritatii, si aici trebuie sa tineti cont ca sunteti pe un forum public in care exista crestini de diferite nivele precum si necrestini, Biserica e confundata cu slujitorii ei. Ce impresie poate sa faca unui om o confesiune despre care membrii ei se grabesc sa vorbeasca ironic(ca sa nu zic batjocoritor )la adresa celor meniti sa o conduca? V-ati gandit vreodata ca prin posturile acide raniti pe cei slabi in credinta? Sau asta nu e important ptr dvs, important e sa va sustineti punctul de vedere?
Citat:
Medici care sunt necorupti , care lupta cu fenomenul in care sunt implicati colegi de ai lor se vad lesne daca urmariti comunicatele de presa privind activitatea colegiilor medicilor dar si pareri personale ale confratilor integri .
Dar preoti care sa zica ceva cu dreptate si adevar despre un jnapan purtator de rasa exceptional de rar am avut ocazia sa vad , deoarece ... ,,nu trebuie sa judecam" , ci probabil ca sa fim prosti !
Caracatita asta numita "dare de mita" pe care au hranit-o parintii nostri si pe care voluntar/involuntar o hranim si noi si-a intins prea mult tentaculele. Singura realitate trista e ca atunci cand vine vorba de sistemul sanitar omul nu se mai gandeste la normalitate, mai ales cand aceasta normalitate ii pune in pericol viata sau viata cuiva drag.Daca oamenii ar fi invatati sa nu mai dea, ar avea mult de suferit.Poate doar daca s-ar face o miscare la nivel national s-ar schimba ceva.
Citat:
3. Despre care intinaciune din suflet va referiti ca nu o vedem , a pastorului sau a oii ? Hm, orb pe orb calauzind ... stiti versetul Mintuitorului ?
A oii, care nu isi vede intinaciunea din cauza intinaciunii pastorului.Stiti versetul"Scoate mai intai barna din...."
Avem suficienti pastori buni, care sa ne faca sa ne vedem murdaria sufleteasca.Cred ca daca am fi atenti la ea, n-am mai avea grija de noroiul altui pastor.
Citat:
4. In tirgul meu in care traiesc nu este nici o biserica in care sa fie la vedere taxele si pretul serviciilor, si multe nu au programul (orientativ) de desfasurare a slujbelor ...
Acesta e un caz particluar.Dar a generaliza o situatie pe motiv ca asa-i in targul dvs mi se pare o greseala.
Citat:
Abia sunt la stadiul de : exista numere de telefon la care poti apela preotul si la care poti avea si surpriza sa primesti un asemnea raspuns : ,,... frate draga , eu sunt acum cu o treaba in Bucuresti dar miine il impartasim pe muribund / Da este bine si asa parinte dar atunci sa ne rugam amindoi ca sa mai traiasca pina miine !"
vai de preotul care isi neglijeaza importantul rol de pastor sufletesc! Greu raspuns se va cere din mana lui.Sa fereasca Dumnezeu sa ii moara un suflet necuminecat, ca strasnica va fi judecata!
Citat:
Ca si o concluzie constat ca aveti dificultati de intelegere in comunicare mai ales atunci cind furia va curteaza !
Sunt o persona manioasa, mai ales cand vad cu cata satisfactie este aruncat noroi in slujitorii Bisericii! Nu-i suficient ca au si asa destul, mai ii imposcam si noi.
Poate ca ideea era buna, dar modul in care ati expus-o este mult prea acid! si acidul face rau!
Citat:
A recunoaste un adevar, fie el mic sau mare , frecvent sau rar, bun sau ,,nebun" nu tine de o parcimonie desueta ci de faptul de a fi educat si invatat sa marturisesti adevarul si sa te preocupe binele aproapelui !
Cred ca daca am fi atat de preocupati de binele aproapelui am fi acum in slujba lor, ajutandu-i asa cum putem. Dragostea ptr aproapele nu cred ca ne-ar mai lasa timp fizic de ajutor online a saracilor si orfanilor! A arunca bulgari cu noroi, pe motiv ca spui un adevar nu prea ne diferentiaza cu nimic de "artistii" hip-hop. Si ei spun adevarul. Cum ramane cu iubirea si intrajutorarea aproapelui?
A vedea raul e primul pas, al doilea e a-ti sufleca manecile si a incepe sa cureti noroiul din jurul tau. Al treilea e sa te opresti atunci cand suna trambita. oare noi la al catulea pas suntem?
Credeti ca Hristos ne va intreba ""ai vazut ce faceau purtatorii aceia de reverenda? cate discoteci si crasme aveau? Fa-mi te rog un raport" sau "Frate, ce ai facut ca fratelui tau sa ii fie mai bine?Cu ce l-ai ajutat practic ,concret?"
Citat:
daca v-am facut o seara agitata va rog sa ma iertati .
va iert si Domnul sa ne ierte pe toti.dar asta nu ca as avea de ce sa va iert, in defintiv nu mi-ati gresit personal cu nimc. Si dvs sa ma iertati ptr atitudinea revoltata, dar asa ma port cand simt alti bulgari de noroi. De ce sa nu scoatem la iveala si margaritarele Ortodoxiei? De ce numai noroiul?
Citat:
va recomand sa mai urmariti inca o data postarile celor care au fost constrinsi sa dea spaga ! si apoi intrebatii si pe ei de ce ,,au sustinut " sistemul !
din pacate, asa cum am mai spus,atunci cand ai de ales intre viata ta si a copilului tau nu te mai gandesti cat de nemorali sunt medicii. Dai numai ca sa isi faca treaba.Trist, dar adevarat! M-am suparat pe dvs ca aruncati mingea in bratele preotilor, de parca ar fi principalii vinovati, cand si noi facem asemenea.
Citat:
Imi pare rau , am avut alta impresie despre dvs. Probabil ca m-am grabit !
Imi pare rau daca v-am pricinuit vreo suparare. Nu e bine sa etichetati prea repede vreo persoana, dupa primul cuvant frumos.Uneori e mai bine sa fiti sceptic ca apoi, daca se dovedeste o persoana placuta sa aveti o placuta impresie.Altfel veti fi des dezamagit.
Eu incerc sa aplic sfatul asta de cand am citit cartea "De la moarte la viata" a lui Paulin Lecca.
S-ar putea sa va mai dezamagesc pe parcurs. Nu ma stradui sa plac oamenilor, ci Domnului. Din pacate, de multe ori nu plac nici oamenilor, nici Domnului.Iertati-ma
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 29.01.2012 at 19:49:38.
Reply With Quote