View Single Post
  #2  
Vechi 29.11.2009, 17:11:05
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Tehnica de adancire!

Citat:
În prealabil postat de pacatosul Vezi mesajul
Am scris acest topic pentru a afla,daca stie careva vreo tehnica de citire rapida sau de memorare eficienta...
Am citit cateva articole despre aceasta tema de exemplu cu cititul nu trebuie sa se auda o voce cand citesti in gand,ci trebuie sa citesti doar cu ochii un fel de fotografiere a textului si cat mai putine fixari pe rand,adica cu cat campul vizual este mai mare cu atat citirea este mai rapida.Creierul percepe 126 de biti de informati pe secunda si din cauza ca acestia nu sunt pusi la treaba total apare fenomenul de visare,de zgomot si altele in timpul unei activitati care este fie este prea dificila,fie prea usoara.Avem capacitatea de a citi si memora formidabil de mare,insa avem nevoie de exerciti pentru a invata sa o folosim eficient.
Insa nimeni nu-ti ofera si exerciti practice despre cum sa-ti dezvolti aceste capabilitati...daca cineva se pricepe in acest domeniu sa ne dea sfaturi despre cum putem citi si memora eficient si rapid mai ales sunt destui oameni intelectuali,cititi pe aici si vreau sa aflu si parerea voastra...
O data m-a interesat si pe mine o astfel de tehnica. Stiu doar ca
se citeste in diagonala si cat mai relaxat cu putinta.
Acum caut altceva: o tehnica de invatare si intelegere in adancime.
Greu mi-a fost pana am aflat ca adancimea bate intinderea. (Asta
a fost prima lectie de adancime!).
Daca cineva stie tehnica de adancire, sunt amator de invatare.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote