View Single Post
  #10  
Vechi 27.12.2010, 08:38:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Habar nu am dacă în această privință a momentului apariției omului Biblia trebuie interpretată literal sau...literar. Să observăm că "cei aproximativ 7500 de ani de la Adam" nu rezultă dintr-o afirmație explicită din Biblie, ci în urma unor calcule pe baza textului biblic, care variază între limite destul de înguste în funcție de originalul biblic folosit.

Ce am observat eu este că, dincolo de civilizațiile sumeriene și de epopeea lui Ghilgameș este un fel de zid, în spatele căruia s-ar putea să fie...nimic. Teoria potrivit căreia istoria omului măsoară sute de mii sau milioane de ani e cam dificil de susținut. Doar dacă ai considera că australopitecii au fost oameni, ceea ce înseamnă să intri în plină convenție literară. De-a lungul secolului al XX-lea, perioada de apariție a primilor oameni a fost împinsă tot mai mult, crescând cam cu 1000 %: în aceste condiții, e cam devreme ca să putem lua asemenea teorii în serios. Poate cineva cu pregătire de specialitate în (pre)istorie să ne spună mai multe despre acest subiect ? Dna cristina 2012 ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote