View Single Post
  #134  
Vechi 31.10.2018, 22:33:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
in primul rand tu esti habarnist 100%
anatema data de Tihon este reala, a fost data in 1918 si cuprinde citatul de mai sus. Tihon, aflat la rascruce, nu a ridicat anatema decat in ceea ce-i priveste pe laici si guvernul sovietic, nu s-a referit si la cei numiti in mod expres mai sus, "la copiii devotati ai Bisericii ortodoxe a lui Hristos".
eu cred ca Patriarhia Moscovei este si astazi sub anatema.

controversele vin din alta parte, dar e o discutie mai complexa pe care n-o stapanesc.

acum, zici asa: toate cultele, din toate tarile comuniste, si-au declarat loialitatea fata de autoritatile comuniste... ia spune-ne domne, care-s cultele alea? cand si cum, cine a declarat ca sunt loiale comunistilor? spune macar despre noi, cand, cum si cine a declarat loialitate regimului comunist din romania?
Ai luat toate acestea de pe site-urile stiliste, ca ei sunt cu serghianismul. Tot pe acele site-uri puteai citi ca insusi Patrairhul Tihon a emis o marturisire ulterior in care se dezice de toate actiunile lui antibolsevice si declara loialitate regimului. Asa ca e un nonsens sa discutam despre asta. Toate cultele din Romania si din tarile comuniste au trebuit sa accepte regimurile comuniste, altfel erau interzise. Chiar si in Polonia, unde un timp catolicii s-au impotrivit regimului, pentru ca acesta a vrut sa rupa legaturile cu Vaticanul a catolicilor de acolo, au semnat apoi o declaratie de loialitate.
P.S. Si cu asta am incheiat, tu nu stii despre ce vorbesti nici cand e vorba de religie, nici cand e vorba de istorie.

Last edited by catalin2; 31.10.2018 at 22:36:05.
Reply With Quote