View Single Post
  #137  
Vechi 01.11.2018, 13:57:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Sau mai degrabă tu trunchezi învătătura cu gândirea ta rigidă. Poți să-mi demonstrezi că este eretic sau schismatic? Argumente, nu afimații gratuite.
Eu nu trunchiez nimic niciodata, e doar incapacitatea ta de a intelege o fraza simpla, pe care o poate intelege orice om. Eu m-am intrebat de mai multe ori cum de nu poti tu intelege fraze simple, pe care le-ar intelege si un copil. Sau poate nu vrei pentru ca respingi intotdeauna invatatura ortodoxa, desi ma indoiesc ca e numai asta.
Auzi, imi mai si zice mie sa dau argumente, cand eu dau citatul din catehism si el spune doar filozofari personale! Rar am intalnit un om mai absurd ca tine, cand vreu sa am parte de o discutie absurda trebuie doar sa intru pe forum si sa vorbesc cu tine (si cu Ali, dar el pare putin mai intelegator, tinand cont ca nu e nici credincios).
Ce nu intelegi tu din fraza asta pe care ti-am dat-o in celalalt mesaj, nu-i asa ca o citesti si nu intelegi nimic? http://www.credo.ro/catehism2.php?q=48
"Din Biserica fac parte toti cei botezati cu botezul crestin, adica in numele Sfintei Treimi, care cred in Domnul nostru Iisus Hristos, care marturisesc aceeasi credinta, care se impartasesc cu aceleasi Sfinte Taine, care aduc aceeasi inchinare lui Dumnezeu si stau sub carmuirea vazuta a aceleiasi ierarhii bisericesti."
Nu-i asa ca tu nu vezi ca scrie acolo ca, pe langa botez, cel ce face parte din Biserica trebuie sa creada "in Domnul nostru Iisus Hristos", sa marturiseasca aceeasi credinta, sa aduca aceeasi inchinare lui Dumnezeu etc. Dar nici nu ar trebui sa discutam despre astfel de lucruri complet absurde, nu cred ca am auzit ceva mai grozav de la un credincios (chiar si ecumenist) sa spuna ca ateii ar face si ei parte din Biserica. Asta arata ca tu nu intelegi absolut nimic din invatatura de credinta, nici lucrurile elementare. Dar te bagi sa discuti lucruri ce tin de o intelegere mai profunda. Nu-mi mai pierde timpul sa dau explicatii despre lucruri pe care nu le intelegi tu. Probabil nici nu ai citit pana cum ceva din invataura ortodoxa, nici nu te-a atras. Cum ti-am mai spus, un lucru il stii corect, despre crearea lumii, aproape toti cei ce au conceptii ecumeniste pe care i-am intalnit cred in evolutionismul teist sau derivate din acesta.
Reply With Quote