View Single Post
  #2  
Vechi 20.07.2008, 00:09:25
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Florin-Ionut
Intreabarea este simpla si intrucatva haioasa: este admisa contraceptia dupa casatorie la ortodocsi? Sau cu alte cuvinte, sa facem sex numai in scopul procrearii?

Am vorbit pe tema asta demult cu un neoprotestant, insa am uitat versetul (din Noul Testament intr-una din scrisori din cate retin) care spunea ca e ok sa faci asta din necesitate, nu ca sa faci neaparat copii.

Ma gandesc ca problema e dificila pentru cei casatoriti sau care urmeaza sa se casatoreasca si carora le pasa de mantuire.
Pai toti medicii sinceri de pe Terra,spun acelasi lucru.contraceptia pentru femeie se lasa cu boli nervoase,hormonale,sterilitate;eu am o prietena care foloseste contarceptibvele,pilule.Mi-a spus chiar ea.Arata atat de imbatranita,slabita,parac n-ar mnaca nimic.Si nu fumeaza,nu bea nu se drogheaza.Pentru barbati,folosirea contraceptivelor este cosiderata de Dumnezeu ca pcat vrednic de moarte.cititi ce apatit Onan,fiul lui Noe care facea asa ceva,L-a omarat Dumnezeu insusi.Par Arsenie Boca scrie si el foarte fain pe aceatsa tema.mai mult,contraceptivelele luate de femei,sunt de fapt abortive,adica are loc fecundarea ovului,insa acesta este impiedicat sa se dezvolte si moare.
Cat despre asa zisa problema ca apar prea multi copii,aici este vorba de credinta.Dumnezeu este cel care da suflet unui copil,si nu va da mai multi copii decat poate o familie sa creasca.Este iarais gresit sa se spuna ca relatiile intime sunt numai pentru nasterea de prunci.este fals,acesta este modul in care ,pe Terra brbatul relationeaza cu femeia iubita,de vreo 5000 de an incoace.
Reply With Quote