View Single Post
  #12  
Vechi 23.11.2006, 10:49:18
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Nicole, ma gandeam sa-ti scriu personal, dar poate si altcineva s-ar mai putea folosi de asta, ma gandesc la Julia.

Mai intai ca inteleg situatia ta, si eu am trecut prin asta, dar uneori viata te sileste sa mergi inainte si de unul singur, cand nu ai un Duhovnic care sa-ti calauzeasca pasii. Daca vei gasi o biserica romaneasca ortodoxa mai aproape, ar fi bine sa te duci, dar tot nu inseamna ca ai gasit un Duhovnic.

Am inteles ca ai un Ceaslov, si asta e important.
Sigur ca te poti ruga asa cum simti tu, sa-i spui Domnului chiar ce ai tu de spus. Rugaciunile cuprinse in Ceaslov sint cele care au izvorat din sufletul si din inima unor adanci traitori in sfintenie, si de asta le pretuim atit. Ele ne invata cum sa cerem si ce anume e mai bine sa cerem de la Dumnezeu, zice intr-un loc “si ne invata cum se cuvine a ne ruga pentru toate trebuintele”. Apoi ne ridica si pe noi, pentru ca vin din minti mai luminate, mai induhovnicite decat ale noastre. Daca te indeletnicesti cu acestea iti vor da asa o liniste sufleteasca si atita bucurie launtrica, incat iti vor fi tare dragi.

Bineinteles, asta nu exclude rugaciunea spontana, care iti vine din inima in fiece moment, si care va fi intodeauna fireasca alaturi de rugaciunile Bisericii.
Reply With Quote