View Single Post
  #22  
Vechi 19.10.2008, 22:43:51
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Toate ereziile voastre vin din faptul ca voi neavand credinta, [COLOR=navy][/COLOR]

[COLOR=navy][/COLOR] [COLOR=navy][COLOR=red][/COLOR][/COLOR]
Iustin
te-as ruga sa nu-ti mai bati joc de credinta noastra.
Eu fac aceste lucruri pentru informare si ca sa inteleg care sint diferentele intre noi . Rautatea nu construieste nimic.
Nici nu dovedesti nimic . Oricine citeste Scriptura incepe sa rastalmaceasca in capul lui. Te intreb eu pe tine cu sinceritate cu ce sint mai deosebiti oamenii pe care ii numiti Sf. Parinti de personalitatile protestantismului. Toti au fost oameni ca si noi. La fel de pacatosi . Toti au avut nevoie de un Mintuitor(inclusiv apostolii) .Care a fost doar Isus Hristos . Poti nega asta?
Recunosc ca trebuie sa le purtam respect si sa le aducem cinstea cuvenita ,la fel ca si parintilor nostri. Dar trebuie sa ne pastram ratiunea ,si sa intelegem ca nimeni nu e perfect in afara de Dumnezeu cel nevazut .
Nu ne indoim sub nici o forma de vorbele Mintuitorului.
Am spus in postarea de mai sus .Noi credem ca na impartasim cu singele si trupul lui Hristos ,dar nu ca ar fi reale fizic ,transformate miraculos. Mama imi aducea anafura ,cind eram copil si crede-ma ca nu simteam altceva decit ca este piine goala.Gindeste-te la oamenii simpli ,fara multa carte ,ei stiu si inteleg ceea ce l-i se spunesau predica (sau copii)?
De aceea eu sustin ca tot ceea ce conteaza este credinta ca ne impartasim cu trupul si singele in sensul ca intelegem ce ele semnifica. Trupul de slava neprihanit fara inclinatia firii pamintesti si viata vesnica ce n-i s-a promis.
Cum intelegi [COLOR=#000080]Cel ce mananca trupul Meu si bea sangele Meu ?[/COLOR]
[COLOR=#000080]Ca o realitate intriseca? Sau ca ele simbolizeaza ,semnifica ceva spiritual?[/COLOR]
[COLOR=#000080]Pentru mine este ca un tel,ca un scop al meu ,ca prin credinta ,sa ma las condus de Duhul lui Hristos ,pentru ca firea mea ma trage in alta parte si nu e destul de puternica sa nu cada in ispita celui rau . Asta inseamna "a minca" spiritual pt mine. Sper ca am fost destul de explicit.[/COLOR]
[COLOR=#000080]Referitor la [/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Cel ce mananca aceasta paine va trai in veac[/COLOR]
[COLOR=#ff0000][COLOR=black]Eu cred ca prin credinta in[/COLOR] Isus hristos [/COLOR][COLOR=black],ca El a biruit lumea si pacatul si bazat pe promisiunea Lui ca se va intoarce pt ca ne-a pregatit un loc pt fiecare a crezut in El , ca are putere ca Dumnezeu vesnic viu sa ne reconstituie din nou cu trup neprihanit si suflare de viata pentru vesnicie. [/COLOR]
A minca painea ,insemna a urma toate invataturile lui Hristos ,sub conducerea Duhului Sfint prin viata de credinta.
Eu nu cred in filozofia greaca ,precum ca sufletul se desparte de trup si traieste vesnic,poate vedea ,auzi etc ,care nu pot avea sens fara trup.
Ci cred ca Dumnezeu are dreptul sa dea si sa ia suflarea de viata ,iar sufletul este o unitate trup +suflare de viata -exact cum spune Scriptura.
Domnul spune "Sta scris"- si este chiar la inceputul Genezei.

E de dorit ca mila ta sa fie sincera.
Domunul cu tine.
Reply With Quote