View Single Post
  #24  
Vechi 20.10.2008, 15:15:21
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[COLOR=black][SIZE=3]
Citat:
În prealabil postat de marmat
Eu nu cred in filozofia greaca ,precum ca sufletul se desparte de trup si traieste vesnic,poate vedea ,auzi etc ,care nu pot avea sens fara trup.
Auzi acolo. De ce tocmai filosofia greacă ai ales-o cu care să ne compari? Pentru că așa ai auzit tu la Adunare? Că existența sufletului după moartea trupului în care crede Biserica Ortodoxa e de origine greacă păgână? Dar cea în care crede B. Catolică și alte secte protestante în afară de adventiști și iehoviști, e tot de origine greacă? De ce nu hindusă sau romană? Și ei credeau în existența sufletului după moarte.
[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]
Citat:
În prealabil postat de marmat
Eu nu cred in filozofia greaca ,precum ca sufletul se desparte de trup si traieste vesnic,poate vedea ,auzi etc ,care nu pot avea sens fara trup. Ci cred ca Dumnezeu are dreptul sa dea si sa ia suflarea de viata ,iar sufletul este o unitate trup +suflare de viata -exact cum spune Scriptura.
[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Nu, dragul meu. Tu crezi acest lucru pentru că acest lucru ți-a fost inoculat la Adunare prin proasta interpretare a Scripturii. Tu crezi acest lucru pentru că așa a propovăduit “profetesa” adventistă Ellen White. Eistă un topic pe acest forum intitulat “adventistii neaga existenta sufletului dupa moarte”. Acolo găsești si argumentele Scripturale in favoarea existenței sufletului după moarte și combaterea ereziei în care probabil ai fost crescut.[/SIZE][/COLOR]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote