View Single Post
  #27  
Vechi 20.10.2008, 19:25:57
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Anca apreciez pentru inceput ca nu incepi ca majoritatea sa ma numesti eretic si sectant. .
Imi pare rau ca oamenii, care cred in Dumnezeu, sunt numiti astfel. Intrebarea care se pune este, de ce se face acest lucru? Biserica se sprijina pe cele 7 Sfinte Sinoade, de la care avem invataturi, care trebuiesc respectate. Oricine, care a venit cu alte invataturi, au fost numiti eretici, deoarece acest adevar de credinta a fost inspirat de Duhul Sfant si nu este de la oameni.
Deci, in loc sa va suparati pe oameni, mai bine cercetati aceste hotarari ale Sfintelor Sinoade si vedeti unde gresiti.

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
crezind ca un crestin e in primul rind iubitor de semeni.
Un crestin trebuie in primul rand sa fie iubitor de Dumnezeu, apoi iubitor de semeni.

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Si aste pentru ca sintem cu adevarat liberi .
A fi liber inseamna a fi liber de pacate. Cat timp ai pacate, nu poti fi liber. Asa ne invata Biserica.

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Dumnezeu e drept si iubitor .Nu ne impune nimic .Doar ne spune ca ne asteapta la El ca un Tata iubitor. Voi o faceti in felul vostru crezind ca El face totul prin minuni la fel ca la inceputul timpului din VT.
Dumnezeu nu poate fi atat de pasiv, precum spui. Nu ne impune nimic, caci ne-a dat liberul arbitru, pe care il respecta, dar asta nu inseamna ca ne lasa sa facem ce vrem, fara sa suportam consecintele faptelor noastre. Daca putem face ce vrem, pentru ce avem Ingerul nostru pazitor, pe care il avem de la botez si care ne sfatuieste de bine?

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Noi protestantii intelegem ca prin credinta ne educam spiritual pentru ca sa dominam firea paminteasca care este inclinata spre rau din nastere.
Aceasta educatie trebuie facuta cu putere de sus ,prin Duhul Sfint ,Mingiietorul pe care ni l-a lasat Isus Hristos cind s-a inaltat la cer ,ca sa fie cu noi pina la a doua venire.
Dar oare Duhul Sfant poate salaslui intr-o inima plina de pacate? La Cincizecime toti oamenii au primit Duhul Sfant? Nu, doar o mica parte. Cum crezi ca acum toti oamenii, indiferent de ce fac, au acest Duh Sfant? Trebuie sa-ti cureti vasul pentru a fi apt sa primesti Duhul Sfant. Aceasta curatire se face mai intai prin spovedanie si apoi prin Sf. Impartasanie, adica: "Luați, mâncați; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceți spre pomenirea Mea". Nu ajunge sa gandesti un lucru; trebuie sa-l si faci. Deci nu ne impartasim doar cu ideea de Trup al lui Iisus Hristos, ci chiar cu Trupul si Sangele Lui.

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Dupa cum observi nu ne-a lasat trupul si singele cu noi .Ci doar credinta ca si noi putem nazui sa avem trupul de slava neprihanit si viata vesnica pe care El ne-a promis-o . Dar acest lucru are loc la a doua venire ,nu acum . Si doar daca avem o comuniune cu El si ne purtam cu semenii la fel cum El ne-a aratat.
Prin interventia divina la Sf. Liturghie, painea si vinul se transforma in Trupul si Sangele Domnului. Omul singur nu poate face acest lucru. Omul, intr-adevar, poate folosi painea si vinul ca simbol. Crezi ca efectul este acelasi, daca primesti doar simbolul in locul Trupului si al Sangelui Domnului? Se intelege ca nu. Oare oamenii nu-si fura singuri caciula, primind doar simbolul?

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Impartasirea cu Isus Hristos este prin credinta in El.
Fara credinta nimic nu se face, dar credinta singura nu ajunge. De ex: Poti avea credinta, dar daca dragoste nu ai... Arata-mi credinta ta si eu iti arat faptele mele, etc.

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Eu cred si inteleg ca mintuirea vine prin credinta ,nu prin faptul ca maninci piine si vin si te transformi in neprihanit ca dupa o doctorie miraculoasa.
Dupa cum se vede in lume ,multi dupa ce ies din biserica se comporta de parca nimic nu s-a schimbat . Vorbesc si se comporta la fel de urit ca si cind au intrat.
Aici faci o confuzie. Nu noi ne mantuim, ci Dumnezeu ne mantuieste. Aportul nostru este insignifiant.
Confunzi deasemeni pe cei care se impartasesc, cu cei care merg la biserica, sau chiar cu cei care nici nu calca prin biserica. Cine se impartaseste NU se duce dupa aceea la baut. Pe acestia NU ii vei vedea in restaurant dupa impartasanie, caci nimeni din cei care se impartasesc cu Trupul si Sangele Domnului nu ramane neatins de acest lucru, ci este profund schimbat in interior.

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Legat de Sf. Apostoli . Ei au devenit apostoli dupa de Domnul nu a mai fost cu ei. Ei au fost oameni normali ca si noi cu probleme ca si noi.Cit au fost linga Domnul Isus ,au facut multe greseli ,pe care Domnul le-a corectat verbal. Dupa ce Domnul nu a mai fost cu ei ,a trebuit sa-si dovedeasca cu adevarat credinta ,pt ca nu mai puteau sa arate oamenilor pe nimeni.Doar marturia lor ,ca au fost partasi la evenimente cu Dumnezeu intrupat pe pamint.
Oare atat au fost Apostolii? Numai martori ai prezentei Domnului pe pamant? Ai uitat cati oameni L-au insotit pe Domnul Iisus? Cu miile. Oare toti au fost apostoli dintre ei? Daca nu, atunci a fi Apostol inseamna mai mult de atat. Ei au fost primii preoti crestini, prin punerea mainilor, preotie pe care au dat-o mai departe, si s-a pastrat neintrerupta pana in zilele de azi. Ca sa nu uitam si rolul lor de a increstina teritoriile indicate de Duhul Sfant.

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Nu stiu daca stii . Ca sa spui Dumnezeu sau ceva din El se afla intr-un obiect sau material ,inseamna panteism. Ceea ce ortodoxia condamna.Nu stiu cum se impaca asta cu ce ai spus.
Vorbesti aici atat despre Euharistie cat si despre icoane, banuiesc. Crezi cumva ca ii este imposibil lui Dumnezeu sa faca acest lucru? Dumnezeu a aratat in mod minunat atat transformarea painii si a vinului in Trupul si Sangele Domnului, cat si faptul ca icoana reprezinta Marimile ceresti.
"In credinta poporului ortodox icoana este un loc in care Hristos se afla prezent in chip haric sau ideal, este locul unei aparitii, al unei pre*zente tainice a lui Hristos, a Sfintei Fecioare sau a celorlalti sfinti pe care icoana ii infatiseaza. Crestinul se roaga dinaintea icoanei lui Hristos ca inaintea lui Hristos, insusi, fara ca totusi sa considere icoana ca fetis sau idol. " Poti citi mai mult pe: http://www.crestinortodox.ro/Pictura/Doctrina_Bisericii_Ortodoxe_despre_sfintele_icoane-232-7418.html

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Ca sa nu fiu gresit inteles gresit .Noi credem ca ne impartasim cu trupul si singele ,dar nu ca mincam din trupul si singele Mintuitorului in mod real.
Si credem ca tot ritualul e mijlocit de Duhul Sfint .
Acum hotaraste-te: ori este simbol, ori este mijlocit de Duhul Sfant. Simbolul nu are nevoie de nici o mijlocire.
Reply With Quote