View Single Post
  #28  
Vechi 20.10.2008, 21:19:06
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=35&cap=6
...
41.Deci iudeii( adventistii ) murmurau impotriva Lui, fiindca zisese: Eu sunt piinea ce s-a coborit din cer.
42. si ziceau: Au nu este Acesta Iisus, fiul lui Iosif, si nu stim noi pe tatal Sau si pe mama Sa? Cum spune El acum: M-am coborit din cer?

( au nu este Iisus Hristos de fata ?...cum sa fie piinea sfint Trupul Lui si vinul sfint Singele lui ? )

....este Taina,minune precum inmultirea piinilor si pestilor putin mai sus,in link
...

51. Eu sunt piinea cea vie, care s-a pogorit din cer. Cine maninca din piinea aceasta viu va fi in veci. Iar piinea pe care Eu o voi da pentru viata lumii este trupul Meu.
52. Deci iudeii( adventistii ) se certau intre ei, zicind: Cum poate Acesta sa ne dea trupul Lui sa-l mincam?
53. si le-a zis Iisus: Adevarat, adevarat zic voua, daca nu veti minca trupul Fiului Omului si nu veti bea singele Lui, nu veti avea viata in voi.
54. Cel ce maninca trupul Meu si bea singele Meu are viata vesnica, si Eu il voi invia in ziua cea de apoi.
55. Trupul este adevarata mincare si singele Meu, adevarata bautura.
56. Cel ce maninca trupul Meu si bea singele Meu ramine intru Mine si Eu intru el...(devine nemuritor,mintuit in Imparatia Cerurilor )
...
60. Deci multi din ucenicii Lui, auzind, au zis: Greu este cuvintul acesta! Cine poate sa-l asculte?
61. Iar Iisus, stiind in Sine ca ucenicii Lui murmura impotriva Lui, le-a zis: Va sminteste aceasta?
62. Daca veti vedea pe Fiul Omului, suindu-Se acolo unde era mai inainte?
63. Duhul este cel ce da viata; trupul nu foloseste la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt duh si sunt viata.
64. Dar sunt unii dintre voi care nu cred. Caci Iisus stia de la inceput cine sunt cei ce nu cred si cine este cel care il va vinde.
65. si zicea: De aceea am spus voua ca nimeni nu poate sa vina la Mine, daca nu-i este dat de la Tatal.
66. si de atunci multi dintre ucenicii Sai( adventistii ) s-au dus inapoi si nu mai umblau cu El.
67. Deci a zis Iisus celor doisprezece: Nu vreti si voi sa va duceti?
68. Simon Petru I-a raspuns: Doamne, la cine ne vom duce? Tu ai cuvintele vietii celei vesnice.
69. si noi am crezut si am cunoscut ca Tu esti Hristosul, Fiul Dumnezeului Celui viu.
...

Poate o sa scriu din Sfintul Simeon Noul Teolog ce se savirseste prin Taina Sfintei Impartasanii...concret adica.
Reply With Quote