View Single Post
  #65  
Vechi 27.08.2013, 14:47:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Duhovnicul nu a hotarat in locul ucenicului, a hotarat pentru el (are libertatea sa o cunune cu acel barbat sau nu). Daca el nu crede ca este bine ce face poate sa isi spuna parerea, mai ales ca nu este un simplu preot este chiar duhovnicul ei.
Motiv sau pretext, asta e problema.
Poate sa o cunune si altcineva.

Citat:
De unde stim noi ca duhovnicul nu i-a adus in vedere si alte aspecte pe care fata nu le-a considerat importante si de luat in seama. Ea a retinut doua, diferenta de varsta si opozitia parintilor.
Poate ai vrut sa scrii altcineva.

Nu cred ca duhovnicul i-a pus in vedere "opozitia parintilor" ci asa cum a scris, ea s-a gandit deja la asta pentru ca stie cum gandesc.

Alte aspecte, daca sunt mai putin importante decat diferenta de 1 an (10 vs. 11) chiar nici nu mai merita puse in discutie.

Citat:
Nu pot sa cred ca duhovnicul nu a atentionat-o si in alte privinte care sunt la fel de importante (tinand cont de complexitatea situatiei).
Pentru ca nu exista alte aspecte morale/canonice.
Nici asta cu 10 ani nu este macar.

Citat:
Cunosc si eu cazuri in care duhovnicul nu a fost de acord cu anumite casatorii si din nefericire s-au terminat cu un divort traumatizant.
Poate si pentru ca de la inceput a plasat un stigmat asupra lor?
Poate ca au fost cazuri in care n-a fost de acord dar casatoria a fost si este una functionala?

Citat:
Din punctul meu de vedere duhovnicul si-a exprimat parerea, daca vrea sa mai mediteze la discutia avuta cu acesta nu greseste. Este libera sa mearga si in alta parte, la alt duhovnic, sa ceara si alte sfaturi. Fiecare raspunde pana la urma pentru deciziile lui.
Vorbesti serios?
Adica tu consideri ca e normal, la o diferenta de 10 ani sa se poata casatori dar la 11 nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote