View Single Post
  #108  
Vechi 10.03.2010, 12:15:08
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gogulet Vezi mesajul
Si eu care credeam ca ortodoxismul e o religie monoteista..
Se pare ca inveti ceva nou in fiecare zi...
Este! Ce te face sa nu crezi ca este?
Dumneata daca ai o iubita, ce faci cu neamurile ei, sau cu prieteniii ei? ii dai deoparte?
Sfintii sunt numiti prietenii lui Dumnezeu! Sunt CASNICII Sai! Da, ei au meritat de la Dumnezeu rasplata SFINTENIEI! Caci au ascultat de porunca Sa care zice: Fiti Sfinti precum Tatal Vostru cel din ceruri Sfant este!
Sau oare dumneata pt ca nu esti un crestin de fiecare zi, nu ai auzit cuvantul Minunat este Dumnezeu INTRU SFINTII Sai???
Au nu stii iar de cuvantul Domnului Iisus care spune: Pe cine Ma va marturisi inaintea oamnenilor si Eu voi marturisi pt el inaintea Tatalui Meu? Sau Cel ce Ma cinsteste pe Mine, pe Tatal cinesteste? sau cina Ma iubeste, pazeste poruncile Mele sau tot cel ce Ma va iubi vrednic este de Imparatia Mea?
ASTA sunt sfintii, nu dumnezei cum crezi fratia ta! Sunt oameni alesi, cum esti dumneata cum sunt eu cum sunt toti oamenii. Numai ca ei si-au dedicat in intregime viata slujirii lui Dumnezeu! Si pt asta, nu crezi ca Dumnezeu i-a rasplatit pt dragostea lor catre El?
Da i-a cinstit atat cu nestricarea trupului dar si prin lucrea Sa dumnezeiasca prin Sfintele lor trupuri!
Daca vrei sa lucreze si prin tine Dumnezeu, dedicati viata ta toata numai lui Dumnezeu! Si vei vedea sfintenia Sa cum lucreaza in tine! Si nu te vei mai indoi de lucrarea Sa in oameni!

Sfantul Nectarie sau altii sfinti, nu sunt dumnezei mai mici sau egali lui DUmnezeu! NU sunt egalii dupa ESENTA divina din care este Dumnezeu, dar sunt ASEMENI lui Dumnezeu, dupa HAR! adica dupa lucrare!
__________________
Reply With Quote