View Single Post
  #48  
Vechi 10.01.2014, 12:14:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Frățioare Cătălin, zîmbesc, e greu cu tine, dar mă bucur că "am de furcă" cu tine, mă bucur mult că intervii uneori pertinent, alteori complet lipsit de iubire.
Omul a fost creat după chipul și asemănarea lui Hristos ! Ține minte ce spun, e învățătura Sfinților Părinți, revelată în lumina necreată plină de iubire pentru toți oamenii.
Omul a fost creat după chipul și asemănarea lui Hristos. Dumnezeu-Omul. Deci omul Adam, a fost creat după chipul si asemănarea lui Hristos Dumnezeu-Omul.
Daniel, in mesajul meu precedent chiar am vrut sa adaug si partea cu chipul si asemanarea lui Dumnezeu, dar n-am mai facut-o ca sa-l scurtez.
Ceea ce scrii tu e partial corect. In primul rand spui ceva ce am intalnit destul de des la unii credinciosi, ca marturisirea adevarului inseamna lipsa de iubire. E de fapt justificarea acelor persoane pentru adevarurile lor.
E adevarat, omul e creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, dar esti sigur ca ai inteles ce inseamna asta? Nu e vorba de vreo asemanare fizica, daca vei cauta pe net vei gasi ca prin chip se intelege ratiunea, vointa, liberul arbitru, etc. Spre asemanare tinde omul prin conlucrarea sa cu harul.
Prin cadere Adam si toti oamenii au pastrat chipul lui Dumnezeu, desi estompat prin nelucrare, dar au pierdut harul si asemanarea.
Hristos este Dumnezeu Fiul care a luat si firea omenesca, acum 2000 de ani si a retrimis harul la Cincizecime, omul putand sa creasca iar in asemanare cu Dumnezeu.
Asadar, toti oamenii au chipul lui Dumnezeu, care ii deosebeste de animale, de aceea suntem frati in umanitate. Dar frati in Hristos sunt cei ce sunt legati prin har, adica prin botez fac parte din Trupul lui Hristos, adica din Biserica.
Doamne ajuta!
Reply With Quote