View Single Post
  #12  
Vechi 24.06.2021, 07:42:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Tu pentru cine scrii? Tu scrii sa citim noi ca zici bine? Nu pentru el?
Dacă se folosesc mai mulți nu văd problema, am scris acolo mai jos câteva soluții, nu știu dacă ai văzut, să înceapă ușor să facă mișcare să urce niște scări în bloc, sau să meargă la un stadion să urce acele scări în tribune, să facă ture de mers pe jos câțiva km prin parc când e mai răcoare, sa vadă cât l-ar costa niște ore de înot dacă are buget, mai adaug să facă drumeții în pădure cu părinții.
Dacă e din Galați are stadion în oraș la Oțelul Galați, poate și să meargă alert pe lângă stadion 10 ture când e răcoare.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Pai cu "autodidactica" lui a ajuns la 130; asta este vointa lui, sa faca ce-place stomacului.
În primul rând că a zis și el că nu are ocupație, deci bugetul nu e extraordinar, life coach poate au corporatiștii, câte sesiuni i-ar trebui și câți bani i s-ar duce pe asta ?

Țin minte că și tu ai observat mai demult că o sesiune la psiholog e scumpă, păi ce poate să-și permită fratele care a început threadul dintr-o diurnă de handicap de 500 de lei per lună, parcă așa am reținut dintr-un thread mai vechi ?

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
El a intrat aici sa intrebe cum sa slabeasca impotriva vointei lui, fara sa faca niciun efort de vointa, ca nu-i place cum se prezinta, cum il vad oamenii; asta il supara, ca altfel ar baga la stomac non-stop, ca asta il invata stomacul.
Păi și băgatul la stomac poate e potențat și de medicamentele pe care le ia, care cresc pofta de mâncare, deci chiar cum a sesizat și el e pe bază nervoasă mâncatul, nu știu eu nu pot să îi zic să nu le mai ia, eu îi zic să facă sport și să consume mai multe calorii decât mănâncă.

Slăbitul e exercițiu de voință, dacă te împinge cineva de la spate, după ce pleacă acela iarăși se revine la vechile obiceiuri sedentarism, mâncat noaptea, mâncat pâine și blaturi de pizza multe, mâncat dulciuri, batoane de snickers, mâncat șaorma, băut sucuri etc.

Dacă faci sport îți mai taie din obiceiul de a mânca din poftă că-ți vina înapoi pe gât sau simți stomacul greu, și atunci mânânci doar mesele principale când simți că nu mai poți de foame și atât.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote