View Single Post
  #9  
Vechi 22.08.2009, 12:37:55
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Toate religiile detin cate un cusur, chiar daca se pretind cele mai adevarate...toate au cusur, inclusiv cea ortodoxa, iar acest cusur apare atunci cand ne justificam ura prin credinta si dogme, lucru, din punctul meu de vedere absolut in controversa cu ceea ce a last Mantuitorul pe pamant, prin Sacrificiul Suprem al Sau . Si acest defect, nu tine de scrierile in sine, de cele adevarate, ci de cele interpretate si rasinterpretate de-a lungul timpului, ajungandu-se astfel la eres...pana la urma.
Nu are cum sa existe credinta fara iubire ...asta este o mare amagire a credintei, fapt pentru care eu am invatat sa selectez din ea doar ceea ce ma poate linisti cu adevarat, si nu ceea ce ma poate face mai presupus credincios.
Cat despre calugarie...no comment !, combate de la sine aproape toate principiile cu adevarat crestinesti-ortodoxe .( va rog, nu-mi sariti in cap, nu aveti cum sa ma intelegeti...si nu este nici pe departe vorba de o particularitate )
Multa minciuna...mult fariseism...multa dogma si nepasare in lumea aceasta " religioasa "....prea putina simtire, prea putina iubire si duh.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote