Subiect: Botezul in BOR
View Single Post
  #527  
Vechi 21.01.2010, 21:34:18
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Ati scris o gramada cat timp am lipsit eu, n-are rost sa raspund la fiecare in parte. Vreau doar sa-mi spun parerea legat de anateme. Eu cred ca:

1. Omul nici nu da si nici nu ia Harul. Nici un Sinod Ecumenic macar nu autoritatea sa ia Harul unei Biserici sau sa il dea. Harul il ia si il da numai Dumnezeu. Sinoadele nu fac decat sa OBSERVE ca Harul a fost luat, atat si nimic mai mult.

2. Tot repetati anatemele nu stiu caror sfinti si a ROCOR-ului si a BO Adevarate din Grecia. Trecand peste faptul ca unele din aceste anateme sunt de fapt doar afurisiri, voi uitati faptul ca de obicei anatemele le dau sinaode ortodoxe a tuturor bisericilor, nu a unei singure biserici, sau un singur om. Tot pomeniti de anatema ROCOR si de anatema Sfantului Tihon. Oameni buni, sinodul ROCOR si sfantul Tihon nu sunt Sinod Ecumenic sa stabileasca dogme si sa spuna unde este si unde nu este Har. Nici macar sinod pan-ortodox nu sunt.

Fiecare e liber sa-si spuna parerea, sa creada ce vrea. Fiecare sinod poate sa dea ce anateme vrea, dar asta nu inseamna ca anatemele alea reflecta si realitatea, sau ca intra in vigoare instantaneu. Orice om e supus greselii.

Nici un Sinod Ecumenic nu era facut avand de la inceput rangul de Sinod Ecumenic Infailibil. Abia duca ce trecea mult timp de la el, si daca era acceptat de Biserica (conglasuirea Parintilor), abia atunci era Sinodul considerat autentic si infailibil.

Si tot legat de anateme, eu nu am vazut pana acum nici o anatema a nici unui sinod pan-ortodox sau ecumenic care sa anatemizeze calendarul iulian revizuit (sau gregorian cu Pascalie iuliana, cum vrei sa-l spui) separat de Pascalie. Tot ce am vazut sunt condamnari ale Pascaliei sau ale calendarului cu tot cu Pascalie. De fapt Pascalia gregoriana era parte integranta din calendarul grfegorian, nu stiu daca la vremea aia se gandise cineva sa le ia separat.

Cat despre conglasuriea Parintilor, 99% conglasuiesc ca BOR & restul Bisericilor au Har. La fel, si 99% din toti Sfintii si cuviosii din ultimii 85 de ani conglasuiesc la fel.

Ortotoxia si ceilalti, voua chiar nu va e frica ca poate nu interpretati canoanele alea cum trebuie? Nu va e frica ca poate negati Biserica lui Hristos?

Din punctul meu de vedere, threadul asta nu mai are nici un rost, nu cred ca am sa mai raspund. Dumnezeu sa ma ierte daca am gresit cu ceva si ma lumineze, asa cum m-a luminat intotdeauna. Daca voi sunteti cu adevarat mai ortodocsi, rugati-va si pentru mine.

Bogdan.

Last edited by BogdanF2; 21.01.2010 at 21:40:56.