View Single Post
  #10  
Vechi 07.03.2012, 00:22:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
NB: 1. asa cum a aratat si Glykys , daca sunt doritori , bine ar fi sa se anunte si sa nu pierdem timp fara rost .
2. si eu am vrut sa propun citirea unui paraclis al Maicii Domnului . Este bine si pomenirea la psaltire(citirea unei catisme) dar cred totusi ca citirea acatistului Pantanasa este mult indreptatit pt. asemnea cazuri .
Propun sa se observe mai multe pareri , sa discernem , sa alegem si sa ajutam cit putem fiecare : cu rugaciunea, cu milostenia, cu pomenirea la slujbele bisericii .
3. Trebuie ca totusi cineva sa-si asume raspunderea de a afla daca este botezata ortodox si citeva lucruri legate de religia parintilor , chiar daca nu ar fi niste practicanti mai sporiti . Este bine sa ne grabim dar cu discernamint .
Acum am vazut completarea. Pot trimite un mail persoanei de la care a plecat mesajul, pentru a ne lamuri in privinta religiei.
Propuneti acatistul Maicii Domnului Pantanassa in loc de paraclis sau de Psaltire?

Va multumesc tare mult tuturor care doriti sa va rugati pentru aceasta fetita. Eu nu o cunosc, doar am primit un mail, am citit articolul din ziar si mi-a impresionat foarte tare suferinta acestor oameni.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote