View Single Post
  #2  
Vechi 21.06.2012, 11:10:09
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Dar el se astepta sa gaseasca in Biserica mai multa apropiere sufleteasca, spera sa simta ca oamenii isi poarta unii altora poverile, ca se iubesc dechis, ca se sustin etc.
Se simte oarecum stingher in comunitatea euharistica.
Mi-a marturisit ca este trist...
Acesta este un neajuns care și pe mine mă doare de multă vreme. Când m-am apropiat eu de Biserică am avut șansa să cunosc biserica Sf. Silvestru, unde slujea Părintele Galeriu, care era un om cu multă dragoste, cultivând implicarea credincioșilor în viața Bisericii și comuniunea frățească. N-am fost eu vrednic, însă, poticnindu-mă în ale vieții și neapropiindu-mă suficient de ceilalți, iar după trecerea părintelui la Domnul am căutat în alte parohii această comuniune.

Totuși, n-am avut suficientă deschidere și implicare, deși am întâlnit preoți care doreau și ei să existe o legătură mai strânsă între enoriași. Un astfel de preot este Visarion Alexa, de la parohia Sf. Nicolae Militari.

Cu siguranță, sunt și mulți alții, dar trebuie aflați, chiar dacă nu sunt în parohia de lângă casă. Îmi vin în minte câteva nume: Părintele Gordon (de la o biserică de lângă liceul Gh. Lazăr), părintele Vasile Gavrilă (Biserica Rusă), părintele Ioan de la Biserica Icoanei.

Cine cunoaște parohii mai active, unde există legătură frățească, cred că ar fi bine să ni le spună, pentru că o comunitate de acest fel nu e niciodată prea mare.

În plus, cred că ar trebui să cultivăm și noi mai mult legătura frățească ce începe între noi pe acest forum, continuând-o în viața reală. Au fost câteva încercări timide de a ne întâlni. Ar trebui să le înmulțim, să fie lunare, de exemplu. Iar prilejuri binecuvântate de întâlnire cred că am găsi destule.
Reply With Quote