View Single Post
  #25  
Vechi 31.10.2007, 15:31:07
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

oameni josnici sunt si printre medici si printre profesori sa nu generalizam..cine si-a ales partenerul gandindu-se la sit.materiala,cum sa scape de saracie..merita o astfelde soarta.cUMVA TREBUIE SA PLATIM LIPSA PRINCIPIILOR,A SISTEMLUI de valori.Si majoritatea fetelor(fie ca recunosc sau nu-sunt doua categorii)alearga sa se marite cu un strain tocmai pentru o viata lipsita de griji materiale.Sunt multe fete care se marita cu viitori preoti tot pentru asta..cat despre coana preoteasa,daca a fost maritata si s-a maritat cu taica parintele au facut lucrul asta impotriva canoanelor..deci cumva isi merita soarta..dar sa nu fiu rautacioasa..eu in locul vostru as deschide un topic in carte as intreba de ce dragi barbati va tratati sotiile ca pe niste obiecte,stati cu nASU IN ZIAR CAND BIATA NEV.ARE NEVOIE DE CONVERSATIE,vi se ineaca corabiile adesea(tocmai cand ajungeti acasa..!).Intrebarea ta pe care am reluat-o este retorica.Invata sa-ti raspunzi sg.la ea...ori incearca sa-l educi(ca pe un bebe)pe barbatul obosit,indiferent,apatic,morocanos si mai ales cauta sa-l intelegi,sa-i intelegi tabieturile..sa le accepti daca nu sunt deranjante..faza cu ziarul nu-mi displace chiar de tot..pe mine ma apuca nervii)cand incep sa sune patru-cinci telefoane deodata si la capatul firului sunt oameni care uita de buna cuviinta ca e ora tarzie,ori ca barbatul meu mai are si alte lucruri de facur decat sa vb.2 ore la telefon..de pilda sa se joace cu proprii copii,sa discute cu ei...nu am auzit pana acum un barbat sa se planga de nevasta..desi asa cum le cunosc eu pe cateva fiice ale Evei ar avea si ei motiv sa se planga ba ca nevasta pleaca tot timpul prin pelerinaje si ca el nu are mancate gatita,ba ca e prea guraliva si nu stie decat sa reproseze cand deschide gura,ba ca nu stie sa se comporte calm si intr-un mod demn vaicarindu-se zilnic la toti vecinii de povara sacoselor.de liupsa de ajutor,de copii si cate si mai cate..ei cu nepasarea noi cu logoreea...totusi exista si o cale de mijloc,iar pe aceea cu credinta si cu bunatate(ingaduinta)trebuie sa o descoperim.Si e f.importasnt doi oameni sa "vorbeasca aceeasi limba"(sa fie cu frica de Dumnezeu,sa frecventeze Biserica,sa aiba duhovnic,sa duca o viata cumpatata,sa-si doreasca si sa lupte pentru mantuirea lor IMPREUNA)...cu cati dintre ARABI PUTETI FACE TOATE ACESTEA??????