View Single Post
  #124  
Vechi 15.02.2013, 12:29:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Deci nu exista legatura pe care ati sugerat-o, ca sfanta Fecioara a spus cine nu crede in purgatoriu=eretic.
Nici nu am spus asa ceva, nu cred ca ati citit cu atentie. Eu am spus ca nicio aparitie divina (inclusiv ingeri) nu poate spune un neadevar, cu atat mai mult o erezie. Aparitia de la Fatima a spus de Purgatoriu (ca si cum ar fi adevarat), dar aceasta dogma e condamnata de Biserica Ortodoxa ca erezie (Sinodul Constantinopol din sec. XVI): "V. Orișicine ar spune că atunci când mor, sufletele creștinilor care s-au pocăit în această viață dar nu și-au câștigat mântuirea merg în Purgatoriu – care este un basm grecesc – unde focul și chinurile îi purifică, și ei cred că nu sunt chinuri veșnice – așa cum credea blestematul Origen – și dau din această pricină slobozire păcatelor, pe unii ca aceștia îi dăm anatemei."
Asadar un ortodox care accepta acele aparitii neaga dreapta credinta, spune de fapt ca e gresit ce spune BO.
Si am mai spus ca si din partea BC cine nu sustine Purgatoriul e condamnat, dar dupa ecumensimul adoptat la Conciliul Vatican II invatatura catolica s-a diluat, nici nu stiu daca mai exista la ei erezii.
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Referitor la reparatii la ofensele aduse Lui Isus si sfintei Fecioare: chiar daca dumneavoastra nu folositi termenul de "reparatii", in practica am observat ca sunt oameni care fac acest lucru. De exemplu, un crestin e pe strada si aude alta persoana injurand de Dumnezeu si se intristeaza ca o creatura ia Numele Domnului Dumnezeu in zadar. Si spune in minetea lui, de exemplu, "Slava tie, Doamne". Aceasta se cheama reparatie.
E vorba de invatatura catolica despre viziunea juridica, diferita de cea ortodoxa, despre care chiar am discutat zilele acestea. In legatura cu vindecarile, v-am dat o povestire cu un vrajitor african care vindeca aproape orice boala, in afara de cele despre care primea raspuns de la spirit (inger cazut) ca nu le poate vindeca.
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Cred ca Basarabia e cea mai credincioasa tara ortodoxa. Am fost si in Rusia, si in Ukraina, si in Grecia. Mie mi se pare ca Romania (care nu are duminica bisericile pline, stiti asta mai bine ca mine) e mult mai credincioasa fata de tarile enumerate, in afara de Basarabia. In parohia de care apartin eu cred ca sunt vreo 1000 credinciosi, dar nu sunt mai mult de 10-15 in fiecare duminica la biserica. Credinciosii catolici, inclusiv eu, daca ar vedea sfintenie in Biserica Ortodoxa s-ar converti imediat, pentru ca oamenii, in adancul sufletului, Il cauta pe Dumnezeu, nu o Biserica
Foarte posibil ca Basarabia sa fie foarte credincioasa, eu cred ca sunt mai credinciosi ca noi. In Rusia din cazua comunismului era un procent de 40% de ortodocsi dupa revolutie, din ce am citit acum a crescut la peste 75%.
Oamenii care s-au convertit la ortodoxie spun de obicei ca au venit aici pentru adevar, au constatat ca e cea adevarata. Sfintenia se vede de oricine in ortodoxie, numai minunea Sfintei Lumini e in fiecare an. Dar si evreii au vazut sfintenia lui Iisus si nu s-au convertit, ba chiar L-au prigonit.
Reply With Quote