View Single Post
  #73  
Vechi 01.07.2013, 15:10:02
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Aiureli,ati ajuns sa dezbateti firul in patru atat cu scolile,demonizand scoala publica cu influenta ei nefasta de parca toti copiii sunt la acelasi nivel de supradorare...

Ati omis un lucru:sunt familii numeroase unde influenta"nefasta" consta in parinti si asta din cauza necredintei cat si din lipsa busolei morale.
De copii care au invatat sa injure de la tata ati auzit?
Dar cei care au vazut aievea cum parintii lor aveau sex?Orgii sau betii?
Care traiesc intr-un mediu de scandal,de promiscuitate?

Pt acestia,scoala publica poate fi chiar un refugiu de moralitate!
Ma crucesc cand citesc propozitii ca acestea"au invarat sa injure la scoala"...cred ca in majoritatea cazurilor invata sa injure in familie,de fapt!!!

Mai era un alt aspect cand eram eu mica:nu aveam voie sa stau la discutie intr-o gramada de adulti pt a nu imprumuta expresiile lor si a incepe sa judec cu notiuni de adult,astfel mi-am pastrat puritatea specifica varstei.
Astazi, copiii din familia mea sunt la curent cu barfa rudelor ,spun lucruri jenante/ impertinente si sunt obraznici-parintii lor fiind foarte mandri ca nu au copiii linistiti,cu bun simt si judecata-caci spun ei,aceste calitati nu le aduc binele si succesul in viata ...
Esti in SUA. In fiecare scoala din SUA au lectii de educatie sexuala (adica a sexului) si sunt foarte detaliate, prezentand toate perversiunile posibile. Homosexualii sunt liberi si ei sa faca ce vor. Daca vorbesti cu un elev sau un student despre BO vei fi arestat. Se impart prezervative si anti-bebe in scoli. Asta pe langa, evolutionism si altele. Si te miri de ce unii parinti aleg scoala acasa sau cea privata? Sunt multe familii de ortodocsi in SUA care au facut si fac scoala acasa si nu au nici o problema.

Daca aceste chestiuni vor ajunge sa fie si in scolile romanesti obligatorii, ce ar trebui sa faca un parinte? Sa isi trimita la scoala copilul stiind de la inceput ce o sa invete acolo? Hai, momentan nu e cazul ptr. a avea o alternativa si presupun ca parintii se vor uni si vor lupta impotriva acestor chestiuni cand va fi cazul.

Si pana la urma, de ce trebuie sa fim pesimiti si sa credem ca un copil educat acasa va ajunge sa aibe lipsuri si probleme? Daca unii parinti considera ca scoala acasa este cea mai buna solutie pentru ei si familia lor si au si timpul,resurse si minte sa isi educa copii acasa, e alegerea lor si nu ar trebui sa fie pusi la perete. Sau de ce e gresit sa alegi o scoala ortodoxa in locul celei publice?

Asa e. Multi copii au invatat prostii de la parintii lor. Insa, nu cred ca 12 ani de scoala+3 ani de gradinita nu au nici o influenta asupra copilului.

Indoctrination in the Public School and How It Conflicts with Our Orthodox Faith

St. Emmelia Annual Orthodox Homeschool Conference 2013

Last edited by Parascheva16; 01.07.2013 at 15:15:55.
Reply With Quote