View Single Post
  #75  
Vechi 01.07.2013, 16:45:50
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Mai in gluma, mai in serios, putem spune ca "scoala acasa" reprezinta o alternativa experimentata de mult de familiile din Romania, desigur, in tandem cu sistemul de invatamant public. Si ma refer aici la existenta binecunoscutelor meditatii. Cel putin sub acest aspect, cred ca suntem printre primii in Europa, intrucat la noi exista o adevarata moda, o adevarata isterie a meditatiilor, inaintea examenelor principale de pe parcursul anilor de studiu. Nu stiu insa in ce masura au meditatiile efectul scontat, deoarece rezultatele la aceste examene sunt cum sunt...

Personal, cred ca scoala acasa reprezinta o exceptie de la regula si, ca orice exceptie, are rezultatele asteptate doar in anumite cazuri.

Nu este neaparat nevoie ca parintii sa se substituie dascalilor, cu toate ca o pot face, in masura in care detin cunostintele si metodologia necesare.

In schimb, este o necesitate ca parintii sa vegheze continuu asupra situatiei la invatamant a copilului si asupra starii lui morale. Parintele este dator ca, de-a lungul anilor, sa nasca in copil o anumita constiinta si o anumita constiintiozitate. Din nefericire, tocmai aceste lucruri lipsesc astazi in numeroase cazuri, deoarece odata ce copilul este incadrat in sistemul scolar, multi dintre parinti lasa aceasta indatorire doar pe seama profesorilor. Insa si in cazurile in care parintii sunt implicati deplin in acest proces se cere de la ei mult tact pentru a nu transforma actul invatarii intr-o corvoada sau chin pentru copiii lor. Nici delasarea dar nici cerintele duse la extrem nu pot conduce la rezultatele asteptate.

Last edited by Marius22; 01.07.2013 at 16:48:21.
Reply With Quote