View Single Post
  #294  
Vechi 19.11.2013, 21:32:42
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit Si totusi daca...

Ok, daca cipul este semnul 666 nu cred ca e de discutat. Sf Scriptura este suficient de explicita cu ce presupune asta pentru cei care il accepta. Dar, in acelasi timp unul dintre cei de care se folosesc "martorii anti-cip", parintele Iustin Parvu, pe patul de moarte a spus ca el nu isi asuma sa spuna ca in cazuri extreme, daca de exemplu e un copil e bolnav, sa nu foloseasca actul de identitate cu cip pentru salvarea lui. Daca cipul ar fi semnul fiarei nu s-ar pune problema ca cineva sa faca astfel de compromisuri. Deci nu e atat de sigur ca cipul e atat de "negru".
Pe ce ma bazez cand spun ca cipul nu e semnul? Poate e precursorul lui. Nu stiu. Asta nu pot sa garantez. Dar precursorul cipului este actul de identitate standard. Cu CNP. Si nu am vazut inca "martori anti-cip" care sa fi "renuntat" la CNP. Si precursorul acestuia este reprezentat de orice forma de inregistrare intr-un sistem centralizat. De exemplu recensamantul. Dar inclusiv nasterea Mantuitorului in Bethleem se datoreaza unui recensamant. Parintii Sai nu au respins recensamantul ca fiind ceva demonic. Revenind totusi la motivul pentru care nu cred ca cipul e semnul. Pentru ca asta se intelege din duhul Scripturii si al Traditiei. Pentru ca nu ceea ce intra in gura spurca pe om, ci ceea ce iese. Pentru ca nu un element de centralizare date este problema, ci faptele si credinta. Pentru ca Dumnezeu se uita la inima omului (deci la fapte), nu la fata (deci la elementele exterioare cum ar fi un cip).
Oricum, daca totusi cipul e semnul cei care nu cred asta si il accepta sunt supusi pieirii.
Si totusi daca... Si totusi daca cipul nu este problema? V-ati pus problema daca cipul nu este cel impotriva caruia ar trebui sa va luptati? Sau masoneria? Sau atacurile psiho-nu-mai-stiu-cum? Sau conspiratiile? Ca poate diavolul e extrem de inteligent si tot ce trebuie sa faca e sa creeze alt dusman ireal si sa va indeparteze de la dusmanul real?
Si am si un exemplu concret. Sectantii. Din punct de vedere moral multi dintre ei sunt multi mai conformi decat ortodocsi. De ce? Pentru ca erezia lor e suficienta sa ii duca la pieire. Si ii e usor diavolului sa ii lase in ratacirea lor, sa se comporte moral pentru ca oricum calea lor nu duce la desavarsire.
V-ati gandit la asta? V-ati gandit ca problema sunt pacatele noastre si nu un dipozitiv de stocare a unor informatii? V-ati gandit care sunt criteriile de judecata ale lui Dumnezeu?
Nu. Nu v-ati gandit. Si oricate argumente vi se vor aduce nu va veti gandi pentru ca diavolul este eficient.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.