View Single Post
  #4812  
Vechi 01.10.2018, 01:16:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Astăzi sărbătorim in Biserica ortodoxă, Acoperamantul Maicii Domnului.
Sărbătoarea Acoperământului Maicii Domnului datează din timpul împăratului Leon cel Înțelept (886-911). La privegherea de sâmbătă noaptea, în Biserica „Preasfânta Născătoare de Dumnezeu” din Vlaherne - Constantinopol, Sfântului Andrei și ucenicului său Epifanie li s-a arătat Maica Domnului stând în văzduh și rugându-se. Fecioara Maria strălucea în lumină, având lângă sine pe Sfinții Ioan Botezătorul și Ioan Evanghelistul, stând între alți sfinți și îngeri și acoperind credincioșii cu cinstitul ei omofor. Văzând deci acestea, Sfântul Andrei l-a întrebat pe fericitul Epifanie: „Oare vezi frate pe Împărăteasa și Doamna tuturor care se roagă pentru toată lumea”? Iar el a zis: „O văd sfinte părinte, și mă înspăimântez, căci o văd acoperind pe oamenii ce sunt în biserică, cu cinstitul ei omofor, ce strălucește mai mult decât soarele”. Și s-au auzit atunci graiurile cele cu umilință ale rugăciunii ei către Mântuitorul Iisus Hristos: „Împărate ceresc, primește pe tot omul ce Te slăvește pe Tine și cheamă în tot locul preasfânt numele Tău. Și acolo unde se face pomenirea numelui meu, pe acel loc îl sfințește și proslăvește pe cei ce te proslăvesc pe Tine și rugăciunile celor ce cu dragoste mă cinstesc pe mine, Maica Ta; și făgăduințele lor le primește și din toate nevoile și răutățile îi izbăvește”.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote