View Single Post
  #21  
Vechi 18.09.2019, 20:39:59
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Te scapi de homosesualitate repede daca culegi vro boala sau daca afli ca ai sida.
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Realmente, nici asa n-ar fi un motiv suficient de puternic ca un om sa se lepede de sine; cu cat un om se supune mai mult patimilor sale, cu atat sunt mai putine sanse sa se schimbe.
Eu cred ca, mai intai de toate, ar trebui sa facem diferentierea dintre inclinatia homosexuala si comportamentul homosexual. Poti sa ai inclinatii homosexuale (adica sa ai dorinta pentru trup de acelasi sex) dar sa nu intretii relatii intime. De homosexuali care au renuntat la comportamentul lor, am auzit si cunosc. Chiar si userul MihneaDragomir a postat candva un articol interesant despre un scriitor francez homosexual care s-a daruit lui Dumnezeu. Insa, din nefericire, nu am auzit de vreun homosexual care sa se schimbe si fie heterosexual - in sensul ca sa simta la fel ca un om normal; iar daca sunteti atenti, veti observa ca acele cazuri de pe internet cu homosexuali "transformati" in heterosexuali sunt de fapt membri ai unui anume cult neoprotestant din SUA (mormoni).
Tocmai aici este problema persoanelor cu orientare homosexuala: nu pot sa simta ca un om normal, nu pot sa duca o viata normala ca ceilalti din jur - in cel mai bun caz sa traiasca toata viata in celibat sau sa incerce sa traiasca alaturi de o femeie. Din punctul meu de vedere, ei poarta o cruce grea si trebuie sa le intelegem suferinta si sa le fim alaturi, caci, de cele mai multe ori sunt persoane care se autoizoleaza in suferinta lor.
Reply With Quote