View Single Post
  #34  
Vechi 20.06.2013, 12:56:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Inca o data intreb si acum la concret:

1. Florin voi aveti serviciu? Puteti sa stati acasa sa predati copiilor? Din ce traiti?
Ati studiat (spui ca sotia ta este arhitect) si renuntati la serviciu? Sau cum vreti sa faceti?
La fel si pentru Lore. Va preda ea copiilor?

2. Tu n-ai avut in scoala ore in laborator la chimie si fizica? Cum se poate?
3. Da, la mate este greu si pentru parinti, dar daca tot nu se duce copilul la scoala pot preda parintii cum vor ei.
Problema este din nou: de unde stiu parintii toate lucrurile? Mai ales daca n-au studiat, sau au studiat cu totul altceva. Meditatii...deci tot profesori.

4. Nu mi-au placut la literatura romana criticile acelea si referatele bagate pe gat. Si nu mi-au folosit, nu mi-a ramas nimic din ele.
Copilul trebuie sa poata sa scrie singur ce-i place, ce nu, ce simte cand citeste o lucrare, parerea lui. Nu ce cred si simt altii, in vorbe pe care nici nu le intelege.

5. Ba ar fi bine sa invete in scoli si din literatura universala. Poate li se mai deschide apetitul pentru citit. Merita. Chiar sa n-ai idee de un Shakespeare, de Dickens, sau Hugo si altii?
Chiar sa fii atat de incult? Inainte se mai faceau la orele de limbi straine (engleza, franceza).
6. La muzica am avut in generala un profesor care ne-a invatat istorie muzicala, ne-a invatat sa intelegem si sa ascultam o opera, un concert, despre instrumente muzicale. Si acum ii sunt recunoscatoare. Este superb.

7. Desenul tehnic si geometrie descriptiva -foarte greu. Cine poate, cine stie?


Paraschiva - n-am inteles o chestie. Cum adica poti sa-ti alegi tu materii romanesti in UK sau USA?
"Daca te inscrii la o scoala din America sau UK, iti trimit materiale si manuale, poti sa alegi si tu materii romanesti, iar la sfarsit iti dau diploma de absolvire a gimnaziului sau a scolii primare sau liceu. Acea diploma de liceu se poate echivala, eventual dai examen la romana/mate sau te poti inscrie la universitate ca si student strain."

8. Daca va sta acasa copilul nu va fi in lume! Si va fi clopot de sticla. Daca ii interzici contactul cu altii.
Scoala inseamna si contact cu alti copii de varsta lui. De gradinita nu mai spun.
Vai de copii! Atat spun.

Am citit si eu carti cu copii care au trait in diverse jungle. O fata a trait cu familia in Papua-Noua Guinee si alta in jungla Amazoniana. Parintii au fost cercetatori lingvisti si etnologi.
Copiii au trait de foarte mici acolo, printre bastinasi. Chiar singuri n-au fost.
Dar mai tarziu au plecat de acolo si au avut mari greutati de adaptare in lume. Una din fete si-a facut viata praf, n-a stiut sa-si aleaga partener, a trecut prin multe, nu si-a facut o profesie. Esec total.
Au fost fericite in copilarie si mai departe...?
Daca decidem noi pentru copiii nostri trebuie sa fim contienti si de consecinte si de suferintele lor.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 20.06.2013 at 13:05:05.
Reply With Quote