Subiect: Botezul in BOR
View Single Post
  #93  
Vechi 23.10.2009, 01:55:02
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
As vrea sa vad si eu niste referinte (oficiale, nu cine stie ce blog) din care sa reiasa ca Papa de la Roma este trecut in diptice si ca este pomenit in anumite Biserici Ortodoxe (de ex. in Patriarhia Ecumenica de Constantinopol). Stiu ca s-au ridicat anatemele, dar ca ar fi fost trecut in diptice sau ca ar fi pomenit, asta nu am mai auzit.

La fel, vreau sa vad si ceva oficial despre Biserica Antiohiana ca recunoaste tainele monofizitilor. Parca mi-ai aratat ceva, dar nu mai retin unde si cat de oficial era.
Cu parere de rau, daca vrei referinte oficiale, atunci o sa trebuiasca sa te adresezi Patriarhiei Ecumenice, probabil cu o cerere.

In 1968, Athenagoras, mason si Patriarh Ecumenic i-a trimis o scrisoare Papei Paul al VI-lea prin care il anunta ca o sa-i pomeneasca numele din “dipticele inimii” la slujba de Craciun. Ca nu s-a oprit numai la declaratii si figuri de stil stim din scrisoarea Sf. Filaret adresata I. Ps. Iakovos, Intii Statator al Arhidiocezei Grecesti a Americilor de Nord si Sud in Duminica Ortodoxiei din anul 1969:

“De aceea consideram ca este de datoria noastra sa protestam cu tarie impotriva distorsiunii dogmei Bisericii pe care a produs-o Prea Fericirea Sa Patriarhul Athenagoras si Inalt Prea Sfintia Voastra. Protestam din nou impotriva “Doxologiei Ecumenice” si a includerii in diptice de catre Prea Fericirea Sa Athenagoras a numelui Papei Romei si a “tuturor confesiunilor din Est si din Vest”, anuntata de Prea Fericirea Sa in Mesajul de Craciun. Aceasta includere in diptice a constituit intotdeauna dovada ca persoana respectiva este recunoscuta ca ortodoxa. Daca cel de-al Cincilea Consiliu Ecumenic a dispus scoaterea din pomelnic a lui Teodor de Mopsuestia cind invataturile i-au fost gasite ca fiind ne-ortodoxe, cum este cu putinta astazi ca orice patriarh sau episcop sa includa in diptice pe acei care nici macar nominal nu apartin Bisericii Ortodoxe, si care, mai mult, continua sa propovaduiasca invataturi incompatibile cu dogmele Bisericii?”
("We therefore regard it as our duty to protest strongly against the distortion of the dogma of the Church so insistently made by His Holiness Patriarch Athenagoras and Your Eminence. We protest against the "Ecumenical Doxology" and against the inclusion in the Diptychs by His All Holiness Athenagoras of the name of the Pope of Rome and of "all the confessions of the East and West", which was announced in His Holiness' Christmas Message. This inclusion in the Diptychs has always been testimony that a certain person is recognized as Orthodox. If the Fifth Ecumenical Council ordered the name of Theodore of Mopsuestia stricken from the Diptychs when his teaching was found unorthodox, then how can any Patriarch or Bishop now include in the Diptychs those who do not even nominally belong to the Orthodox Church, and who, on the contrary, continue to proclaim doctrines inconsistent with her dogmas?")
(The Word, Vol. V, No. 2, March-April, 1969, p. 73)

Intreaga scrisoare o poti gasi aici (dar si in alte locuri):
(http://www.orthodoxinfo.com/ecumenis...t_iakovos.aspx)

Mai gasesti referiri concrete (inclusiv privind continuarea practicii) in:

Orthodoxos Enimerosis, Vol. XV-XVI, January-June 1995, pp. 42-43, esp. no. 17, p. 43

Phone Orthodoxon," Vol. VI, No. 2 [1995], p. 18

Journey to Unity, P. Gregoriou, Vol. II, Athens , 1978, p. 293

Tomos Agapes, Vatican-Phanar (1958-1970) pp. 528-530, Rome and Istanbul : 1971, p. 242.

Sint 40 de ani de atunci si eu n-am vazut sau auzit cuvint de-al lui Iakovos, Athenagoras sau al oricarui alt patriarh care i-a urmat, nici nu stiu de vreo luare oficiala de pozitie a Bisericii Ecumeniste prin care sa conteste cele afirmate de Sf. Filaret.


Cu privire la recunoasterea tainelor monofizitilor, gasesti documentul oficial din 1991 pe websiteul Bisericii Siriace (monofizite, ne-calcedoniana). Am mai dat explicatii aici si aici.