Subiect: Botezul in BOR
View Single Post
  #97  
Vechi 27.10.2009, 05:12:14
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Bun, deci dupa cate vad lepadarea nu e la vedere ci e mai mult presupusa. Adaugarea Papei in "dipticele inimii" este clar o ratacire, insa nu stim daca a fost doar o ratacire temporara, sau daca chiar este pomenit si acum ca si cum ar fi un Papa ortodox. Prin urmare nu stim cat de grava este ratacirea.
Dupa cum ti-am spus: nici un patriarh ecumenic nu a contestat in 40 de ani citi au trecut de atunci cele afirmate de Sf. Filaret in scrisoarea citata sau cele de mai tirziu din Orthodoxos Enimerosis si Phone Orthodoxon. La toate acestea pot sa-ti mai adaug si ca Papa a fost primit la Fanar in 1979 cu doxologia, exact ca un episcop ortodox. Pe de alta parte, cite biserici au dipticele publicate?

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
La fel si cu masoneria, nu rezulta deloc clar ca ar fi fost mason din documentele alea, ci doar ca le-a multumit pentru niste daruri. Poate la fel este situatia si cu Patriarhii care au introdus calendarul nou.

Masoneria este cu adevarat satanica, insa pe ascuns. Din acest motiv sunt si multi care au intrat in ea fara sa aiba habar in ce se baga, si care mai apoi au iesit, cand au realizat pericolul.
Ca Metaxakis si Athenagoras au fost masoni nu exista semne de intrebare. Despre Metaxakis chiar masonii au scris o biografie, iar daca citeai atent pe websiteul Lojei Parthenon din New York , la linkul pe care ti l-am dat, ai fi sesizat ca il numeste pe Athenagoras “frate”. La acestia doi ii poti adauga linistit si pe Joachim III (1878-84, 1901-12), Bazil III (1925-29), patriarhi ecumenici, Photius (1900-25), patriarh al Alexandriei si Miron Cristea (1925-39), primul patriarh al Romaniei. Probabil ca or mai fi si altii, dar in ceea ce-i priveste pe acestia nu sint dubii. Un mason de gradul 32 sau 44 nu poate fi un naiv, un ratacit intr-ale masoneriei, si nu avem nici un fel de indiciu ca cei in cauza ar fi parasit vreodata masoneria. Ba din contra, chiar exista marturie ca Metaxakis a fost ingropat de fratii masoni.

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Apropo, ce sunt "dipticele inimii"? Si prin ce difera de dipticele normale?
Prin comemorare din “dipticele inimii” cred ca vroia sa spuna ca pe Papa, in ciuda faptului ca a fost scos din diptice dupa schisma, ei tot l-au avut scris in inima.

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
La fel e si aici, comuniunea asta nu e deloc la vedere in Bisericile Ortodoxe, ci apare doar in respectiva biserica eretica. Asta nu cred ca inseamna mare lucru, si catolicii recunosc tainele ortodocsilor (deci cred ca inclusiv pe alea voastre), insa asta nu-i face pe ortodocsi in nici un fel eretici atat timp cat nu le recunosc si ei pe ale catolicilor.
Te invit sa citesti cu atentie ceea ce ti-am spus. Documentul, asa cum poti sa vezi in josul paginii, este semnat de Ignatius IV, Patriarhul Bisericii Antiohiene Grecesti (cea cu care Patriarhia Ecumenica si BOR se afla in comuniune) si Ignatius Zakka, Patriarhul Bisericii Siriace (monofizite). Dupa cum am mai spus, in celelalte linkuri pe care nu le-ai citit, documentul a fost pus si pe websiteul Patriarhiei Ortodoxe de la Damasc, si pe cel al arhidiocezei acesteia din America si Canada .

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Citisem undeva ca se stie din Traditie ca in Biserica Ortodoxa, la savarsirea Sfintelor Taine, chiar daca preotul e nevrednic, un inger va savarsi Tainele in locul lui, iar preotul va da socoteala pentru nevrednicia lui. Trebuie doar ca preotia lui sa fie canonica.
E adevarat, dar nevrednicia preotului nu include si erezia. In ceea ce priveste erezia exista canon aparte si pedeapsa este categorica: caterisirea (Canonul XLVI Apostolic).