Subiect: Intrebare!
View Single Post
  #33  
Vechi 22.01.2010, 01:04:54
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

hmmm...ortodoxa nu cred ca esti, si-ti dai cu parerea despre casatoria in biserica ortodoxa !
biserica ortodoxa ii considera pe catolici schismatici. de ce? in anul 1054 s-au rupt de noi. si astfel de-a lungul timpul si pana azi, unii calugari catolici au considerat ca, catolicismul intelege gresit ce este in biblie, si ca ei au dreptate, cum ar fi cazul lui Calvin, de aici si calvinismul, si altele gen luteranism s.a.m.d. , ajungand azi sa fie nu stiu cate secte si religii.

astfel, casatoria dintre un ortodox si un eretic sau schismatic, sunt interzise, sau daca ereticul sau schismaticul trece la ortodoxism atunci se pot casatori.

ce ar fi daca n-am mai respecta nicio lege, niciun canon, sa orbim in a mai vedea cele scrise de mari preoti, calugari, arhimandriti, unde am ajunge, ca sa nu mai spun, ca deja traim acele vremuri.

poate ma considarati mult prea dura, dar e pur si simplu realitatea !

anul trecut m-am casatorit, am vrut sa fac nunta pe 15 august, dar fiind ca era praznic imparatesc parintele dihovnic mi-a spus ca mai bien s-o fac duminica pe 16 august.puteam s-o fac si pe 15, cu aprobare si delegare de la epsicopie si canon pt mine si sotul meu. intreband prietenii ce parere au, mi-au spus ca nu-s de accord duminica, pt ca luni merg la lucru. dicizia finala a fost, ce-a spus parintele duhovnic, prin gura duhovnicului graieste bunu Dumnezeu. Am avut o nunta foarte frumoasa, a inceput la restaurant duminica la ora 18, iar luni dimineata la 5:00, abia plecau invitatii, nu e vb de lauda aici, dar cand respectam o 'lege' lasata de bunu Dumnezeu, e inspre binele nostru.


Si oricum, cine suntem noi aici sa ne dam cu parerea, fiecare are dreptul la a alege, si traieste consecintele alegerilor sale .


Doamne ajuta !

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@AndruscaCIM - in casatoriile mixte, vorbesc de crestini de confesiuni diferite, este de obicei mai multe iubire decat in cele de aceeasi confesiune.
Iubire (pentru mine cel putin) inseamna si (sau mai ales) sa-l accepti pe celalalt asa cum este, sa nu-i ceri sa schimbe dupa dorinta si placerea ta. Inseamna sa-l respecti cu tot ceea ce are. Daca el asa fost botezat si asa simte, cine esti tu sa-i ceri sa se schimbe? Sau el sa-ti ceara tie?
Asta inseamna mult si nu este usor, dar este minunat.
Si se poate trai f.bine, daca exista acest respect reciproc.
Iata cum:

1. Casatoria se poate face intr-una din biserici
2. Copii pot fi botezati intr-una din biserici.
3. Impartasania se poate lua mai nou in oricare din biserici, este acceptat de comun acord. Dar se poate si ca fiecare sa ia impartasania lui, la biserica lui.
4. Se poate merge impreuna la ambele biserici, cu respectul cuvenit.
5. Fiecare poate posti in felul lui. Si in familiile ortodoxe exista atatea cazuri in care numai unul, sau unii postesc si altii nu.
6. Se pot sarbatori ambele Pasti. Cel putin sufleteste si in biserica. In rest fiecare cu postul sau sarbatoarea lui.
Este un sacrificiu impus de institutia bisericii in lume, caci Iisus Invie numai o data in an de fapt.

In rest cel care a intrebat trebuie sa-si clarifice problema cu fata si familia ei.

Exista in lume multe casnicii mixte (din doua confesiuni, indiferent care) si care rezista si se bazeaza pe dragoste si armonie. De ce vreti voi sa-i desfiintati/negati?
La ortodocsi sunt mai simple formalitatile decat la ceilalti, pentru cununia in biserica. Este adevarat (dar la ceilalti nu se face si cununie civila separat).
Reply With Quote