View Single Post
  #422  
Vechi 30.09.2011, 15:41:06
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

bin000:

Dupa ce citesc povestile bibliei, am dreptul de a imi forma ce parere doresc pe baza faptelor de acolo. Mie imi arata foarte clar ca personajul "Dumnezeu" care se manifesta in acea carte (colectie de povestiri) este un criminal, are tendinte sadice si incurajeaza tot soiul de comportamente brutale si nedrepte (violuri, masacre, sclavia, etc). Din moment ce discutam despre un personaj fictiv, ceea ce spun eu despre Dumnezeu nu este o acuzatie asa cum pretinzi tu, ci este parerea mea personala la care am tot dreptul. Fireste, alti oameni care citesc aceeasi carte isi pot forma opinii diferite de a mea, nu e nici o problema aici.
Insa din moment ce tu sustii ca existenta si faptele lui Dumnezeu sunt reale, atunci tu trebuie sa demonstrezi, concret, ca toti oamenii de pe Pamant (in afara de Noe si ai lui) in momentul potopului erau un "cancer" care merita extirpat. Mai mult, mai trebuie sa demonstrezi si ca "pacatul" lor infectase intreaga lume vie in asa hal incat si aceasta trebuia distrusa. Si, legat de dovezile care trebuie aduse inainte ca cineva sa fie pedepsit, unde sunt dovezile pe care le-a adus Dumnezeu ca fiecare om in viata in acel moment era super-ticalos si merita pedeapsa cu moartea? Ne-a descris undeva zeul omniscient si omnipotent faptele ingrozitoare pe care le-a comis fiecare individ in viata atunci? Pe baza caror legi si a caror proceduri a pronuntat el pedeapsa? Unde sunt analizele exacte care sa dovedeasca infectarea cu "cancer" de la oameni a tuturor celorlalte specii?
Despre Adam si Eva, ai gasit acolo o fraza care tie iti parea ca suna bine din punct de vedere crestin si ai adoptat-o. Mai studiaza, realitatea nu are nimic de-a face cu povestea din biblie cu barbatul creat din noroi si femeia din coasta lui. In orice caz, acest proces de creare al omului il poti demonstra cumva?
Dupa parerea mea, pleci de la o logica defectuoasa. Daca stiinta sau oamenii nu cunosc o anumita informatie, aceasta lipsa de cunoastere in sine nu reprezinta o dovada a existentei lui Dumnezeu. Exact la fel de bine se poate pretinde ca in acel "gol" al cunoasterii se ascunde de fapt Zeus sau Zamolxes.
Ce nu intelegi tu este ca voi, crestinii, trebuie sa dovediti existenta zeului vostru. Ateii nu au nici o obligatie sa demonstreze nimic. Voi sunteti cei care faceti o afirmatie, ateii pur si simplu nu cred in adevarul afirmatiei voastre pentru ca nu aduceti nici o dovada. Daca eu vin si-ti spun ca undeva, imaterial si in afara realitatii obiective, exista Valhalla unde traiesc Thor si restul zeitatilor nordice, ma crezi?