View Single Post
  #2  
Vechi 14.06.2007, 21:39:59
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

am uitat sa spun hramurile lor.HRAMUL MARE AL MAN,CRISAN ESTE 8 SEPTEMBRIE,sf,maria mica si hramul altarului de vara este DUMINICA SFINTILOR ROMANI.
MAN.PRISLOP ARE HRAMUL SF.EVANGHELIST IOAN PE 8 MAI,mai are sf ioan de la prislop si pe 28 noiembrie este parastasul par arsenie ,motiv de mare pelerinaj din toata tara ,de mireni si ierarhi.
TARA HATEGULUI mai are si biserici foarte vechi cea mai veche ,din piatra si maiestuoasa este biserica din DENSUS,facuta din piatra si marmura ,din ruinele unui castru roman. Acolo se afla pictata SF.TREIME CU IISUS IN COSTUM NATIONAL ROMANESC.DATEAZA DIN SECOLUL 4 SI E CEA MAI VECHE DIN TARA.mAI SINT SI BIS.SINTAMARIA ORLEA SI BIS.COLT ,VECHI;ALATURI DE ULTIMA SE AFLA CASTELUL COLT ,descris de JULES VERNE [CARE SE ZIC CA A FOST IN ROMANIA SI A AVUT O IDILA CU O ROMANCA].
DAR ACOLO SE AFLA SI PARCUL NATIONAL RETEZAT.Am vazut la schitul din RETEZAT SCHIMBAREA LA FATA DOUA PIETRE INTERESANTE CARE NA ARATA CA SI NATURA NE VORBESTE DE EXISTENTA LUI DUMNEZEU:UNA ADUSA DE LA LACUL BUCURA CARE ARE IMPRIMATA PE EA O CRUCE INRELIEF,CARE NU E FACUTA DE MINA CI DE NATURAQ[MAI AM VAZUT UNA LA SALVAMONTUL DE LA LACUL BUCURA,LA FEL];ALTA PIATRA DIN FATA SCHITULUI ESTE LATA SI ARE FORMA DE X[CRUCEA SF.ANDREI ]PE EA SI A FOST GASITA IN MUNTI.DESPRE ACEASTA CRUCE EXISTA O POVESTEINTERESANTA CARE POATE FI SI UN ADEVAR METAFORIC.Povestea spune ca atunci cind sf. apostol ANDREI avenit pe vapor in partile SCITIEI ca propovaduiasca credinta crestina ,se afla in rugaciune pepunte si a vazut o CRUCE DE STELE pe cer ;atunci a inteles ca el va muri crucificat in forma de x ,dar si ca poporul pe care-l va crestina va tremina tot asa,adica crucificat [in forma de x].Se prea poate sa fie asa ,caci tot timpul romania a avut de dus ocruce.unziarist american care a studiat istoria Romaniei a ramas uimit ca la atitea suferinte si lupte poporul nostru mai exista si conchis ca numai credinta l-aalvat.[dintr-un interviu al ziaristului in formula AS].
Reply With Quote