View Single Post
  #182  
Vechi 15.02.2014, 18:50:18
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Ne-am certat acolo in fata icoanei de fata cu preotul care miruia si cu lumea toata. Cand am ajuns amandoua la cealalta icoana ne-am cerut iertare asa cum se cuvine dar am plecat acasa cu inima grea si cu un nod in gat.
Sfintele Taine ale Bisercii Crestin-Ortodoxe, sunt numite Sfinte pentru ca nu lasa loc de nimic spurcat precum Insusi Mirele marturiseste : "nimic spurcat nu va intra in Imparatia lui Dumnezeu". Se numesc si Taine, pentru ca are o parte ascunsa, care nu este accesibila decat celor vrednici, iar partea ascunsa nu este ca painea si vinul sunt carnea si sangele trupului pamantesc al lui Hristos. Trupul Cuvantului lui Dumnezeu este Legea/Invatatura. Iisus nu ne-a mantuit prin osemintele sale, nici prin sangele trupului sau. Daca Iisus murea pe cruce, fara sa predice Evanghelia, nici un om nu s-ar fi mantuit. Sfantul Isaac Sirul are o explicatie cat se poate de lamuritoare cu privire la taina jertfei lui Hristos : "Dumnezeu, atotputernic fiind, oare nu putea sa mantuieasca lumea in alt fel decat prin moartea Sa? Desigur ca putea, dar ca se ne lase noua pilda vie despre masura dragostei Sale pentru noi, a ales aceasta cale."

Revenind la Sfintele Taine, voi cita un pasaj din sf. Ioan Gura de Aur : "Sa ne iubim unii pe altii ca intr-un gand sa marturisim..." daca noi nu ne iubim, mai avem Liturghie? Nu cumva avem doar un tipic pe care il bifam cu gandul ca la judecata sa ne disculpam si sa spunem "Au nu in numele Tau am predicat la amvon? Au nu in numele Tau am facu Sfantul Maslu? Au nu in numele Tau am stropit cu aghiazma?"
Reply With Quote