Subiect: Nebunie
View Single Post
  #10  
Vechi 20.08.2015, 10:52:08
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deci: sunt singurul care simt un damf de trocareala stiucareasca aici ? Pe vremuri, le detectai mai bine, AlinB. Iar pe tine, frate Ioan, scoala vietii cu suturile ei in spate, plus studii formale de psihologie, tot nu te ajuta sa cunosti oamenii ?

Oameni buni: trebuie sa acceptam ideea ca exista unii care, din plictis, din lipsa de literatura sau incapacitatea folosirii ei intru propasirea glagoriei, se desfata inventand situatii si vazand cum oameni seriosi le iau in serios. Asta le da o mare reconfortare. Cum zic englejii: le face ziua.
....:) Dragă Mihnea, că o fi sau nu trocăreală ștucărească, nu prea știu. Dar să ratez eu așa ocazie ca să filosofez încă din zorii zilei, să nu îmi exprim eu protestul în gâlceava nesfârșită cu lumea, să nu înjur eu oleacă pe bagabonții care tâlhăresc sufletu omului, libertatea, dragostea, dorul... - asta nu prea se poate. În ciuda șuturilor și a studiilor formale de psihologie.
Apropos: de ce zici că formale?... Așa cum înțeleg eu termenul "formal" (exceptînd desigur accepțiunea întâlnită în expresia "logica formală" și chiar "inteligența formală" la care face referire școala piagetiană), ei bine nu mi se pare deloc că studiile mele de psihologie au fost și sunt formale. Decât pentru cei care nu vor și nu pot să le ia în seamă...:))
Reply With Quote