View Single Post
  #32  
Vechi 05.11.2006, 10:01:18
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Problema calendarul ramane in continuare un subiect de disputa, insa lucrurile nu sunt chiar asa de grave. Indreptarea calendarului, atata vreme cat a fost considerat necesara din cauza erorilor de calcul precedente, mi se pare absolut fireasca. E normal sa stim cat mai exact in ce data suntem cu adevarat, daca tot avem nevoie de impartirea aceasta a timpului. Iar faza ca stramosii au sarbatorit la datele respective, nu mi se pare un motiv foarte intemeiat, pentru ca, conform acestei indreptari, ei nu aveau timpul calculat corect. Si daca tinem la aceste coordonate temporale, ma gandesc ca ar trebui sa tinem si la precizia si corectitudinea lor.

De aceea, faptul ca BOR si-a adaptat calendarul mi se pare corect. Insa, asta nu inseamna ca stilistii sunt eretici. Si va rog sa va mai informati vizavi de statutul lor canonic. Nicio Biserica Ortodoxa nu i-a condamnat pe stilisti ca eretici, asa ca aceste afirmatii sunt grave si chiar ELE tin de un spirit potrivnic ierarhiei si Duhului. Oamenii daca nu gasesc motive de cearta, inventeaza...cam asa si cu cei care ii considera pe stilisti eretici. E o aberatie totala.

Pastile se sarbatoresc pe stil vechi pentru ca , fiind cea mai mare sarbatoare, toti ortodocsii sa sarbatoreasca impreuna.

Cat despre atitudinea si actiunile stilistilor, asta e o alta problema. Dar problema calendarului nu reprezinta o problema dogmatica, astfel incat sa indreptateasca pe cineva sa acuze de erezie fie de o parte, fie de cealalta.