View Single Post
  #20  
Vechi 03.09.2011, 13:24:38
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Noi am inteles care
Asadar noi spunem ca...
V-am informat in repetate randuri ca nu aveti dreptul sa vorbiti decat la persoana I singular.
Nu cred ca aveti acceptul celor pe care va inchipuiti ca ii reprezentati.

Eu nu va consider reprezentatul ortodocsilor si doar a unei minoritati mai impulsive.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
trebuie sa intelegi si tu ca noi acum suntem pe un forum ortodox si putem exprima liber adevarul si conceptia ortodoxa. Daca eram pe un forum penticostal erau mai multe restrictii, nu puteam spune toate lucrurile fara sa fim banati.
Iertati-ma dar nu accept asemenea reguli.
Orice forum este un spatiu public.

Indiferent ca te afli pe un forum ortodox sau catolic sau protestant,
indiferent de varsta, sexul, religia, averea sau grupa sanguina,
toti userii sunt egali in drepturi.

In ce priveste dreptul de exprimare, niciun user nu este mai presus de altul prin NIMIC.

Poate oricine sa accepte discriminarile propuse subtil de dvs si de neica nimeni pe alte topice, pentru mine este NENEGOCIABIL:
- Toti userii sunt egali in dreptul de a-si exprima parerile.


A, da, e adevarat ca e lipsit de bun simt ca un neortodox sa se dea drept ortodox si sa se erijeze in calauza ortodoxa.
E adevarat si ca postarile unora, prin prisma trairii si educatiei lor, sunt mai vrednice de crezare.

Dar de aici si pana la a considera in mod aprioric ca oricine e ortodox ar trebui sa aibe drepturi mai mari pe forum e o cale mai lunga decat Calea Lactee.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar nu numai ortodoxia, toate cultele au spus de la inceput si spun si acum acelasi lucru despre cultul penticostal (exceptie facand doar catolici, care au spus prin papa lucruri pozitive despre miscarea charismatica).
Incercati sa deformati adevarul si nu ar trebui sa va luati aceasta libertate.

In toate cultele, inclusiv inclusiv in cel ortodox parerile sunt impartite:
1. Sunt teologi care cred ca darul vorbiri in limbi a incetat si Duhul Sfant nu mai lucreaza astazi prin el.
2. Sunt alti teologi care cred ca Duhul Sfant lucreaza astazi prin toate darurile sale, la fel ca la inceput.

Acesti teologi care cred in darurile Duhului si agreeaza miscarea carismatica exista si in biserica dumneavoastra si in toate celelalte confesiuni crestine.

Dorinta dumitale ar fi sa fie excomunicati din crestinism dar episcopii se incapataneaza sa-i considere frati.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu este Duhul Sfant, ci sunt ingeri cazuti, la fel ca in religiile pagane si spiritism. Manifestarile sunt identice, fara nicio deosebire si fara nicio asemanare cu cele crestine.
Aveti o grava problema teologica sau de exprimare.