View Single Post
  #30  
Vechi 22.01.2012, 10:59:24
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cu ce-ti ajuta tie sa stii ca acum e "judecata de cercetare " ? Ce folos ai tu din asta ?
Dumnezeul meu este un Dumnezeu care mi se dezvaluie, inclusiv planurile Sale ( o spune Scriptura). Cu cat cunosti mai mult o persoana, care este interesata sa ti se faca cunoscuta (cine este, ce calitati are, cum gandeste, ce planuri ale) cu atat esti mai apropiat de ea.

Dumnezeul meu este un Dumnezeu despre care cunosc foarte multe. Dumnezeul dumitale este obscur, ascuns, despre care stii putine, pentru ca nu vrei sa stii. Crezi ca degeaba ne-au fost lasate "descoperirea Domnului Iisus Hristos" (Apocalipsa) sau alte carti profetice? Acestea sunt doar lecturi suplimentare, facultative, fara importanta?

"Poporul Meu piere din lipsa de cunostinta." (Osea 4:6)

Sa-ti dau si un raspuns mai concret:
Cunostinta de Dumnezeu (cu tot ce ne dezvaluie El) are efecte vizibile in viata mea. Pe cand eram ortodox si nu stiam prea multe (intr-o lume plina de "taine"), aveam un anumit stil de viata si o anumita stare sufleteasca. De cand cunosc tot mai multe despre Dumnezeu (care nu are decat foarte putine "taine"), sunt tot mai interesat sa-I aduc bucurie prin felul meu de vietuire si sunt tot mai plin de nadejde si recunostinta.
Reply With Quote