View Single Post
  #413  
Vechi 20.01.2013, 22:45:34
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
As dori sa ma fac inteleasa.
Sf.Ioan Maximovici spune asa: ""Sub trei aspecte ca , Fiica, Mama si Aleasa lui Dumnezeu , Fecioara Maria este inaltata la o anumita egalitate cu Tatal, la o anumita superioritate asupra Fiului, la o anumita apropriere de Spiritul Sfant. (Imaculata Conceptie - Malou Episcopul de Bourges)." De asta trebuie sa avem grija si sa ne ferim.

asadar raspund prin cuvintele Par. Teofil Paraian:
""Nu stim unde este locul Maicii Domnului, dar fata de noi stim ca locul Maicii Domnului este mai presus de ceea ce putem noi gandi. E indata dupa Domnul Hristos, asta-i invatatura Bisericii noastre."
Spiritualitatea poporului e atat de corect manifestata incat eu cred ca oamenii nici macar nu se vor gandi vreodata la "imaculata conceptie" - care, dealtfel e un principiu destul de periculos, caci daca Maica Domnului s-ar fi nascut asemenea Mantuitorului fara de pacat, de ce nu am putea lansa ipoteza ca si Sf.Ioachim si Ana sa se fi nascut in mod "imaculat".
Invatatura aceasta este atat de straina trairii crestine deoarece credinciosii vor vedea intotdeauna si vor lauda relatia, comuniunea Maicii Domnului cu Fiul ei. Si aceasta lauda, si trairea si improprierea acestei comuniuni in viata de zi cu zi a oamenilor ii vor feri pe acestia de invatatura gresita a "imaculatei conceptii".

Dar cum ramane cu Ps.44 in care apare "Imparateasa"? Ca aici bateam eu, de fapt.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote