View Single Post
  #7  
Vechi 05.09.2016, 12:31:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Plus ca a cantat si Smiley deci e clar ca a fost vorba despre o intalnire ecumenist-protestanta. Ortodoxul este serios si trist, nu are nevoie de smiley. :)
Ce sa zic poate ar fi mare bucurie ca la anul sa fie petrecere la piscina cu gratare, gheata carbonica si lasere, un electric castle ceva, ortodoxul trebuie sa fie mai vesel decat cultura curcubeului, nu cumva sa ia in serios elementele definitorii.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
P.S: Vezi ca la anul se aduna la Iasi. E clar ca e ceva suspect la mijloc. Daca era dupa canoane, ar fi trebuit sa se intalneasca odata la 100 de ani la Tecuci si sa asculte numai pricesne.
Mai, mai, cum de nu au avut initiativa intalnirilor grecii sau rusii sau sarbii, cum de e Romania privilegiata an de an, nu exista o rotatie ?
Poate ca rusii si sarbii nu au chef sa organizeze o treaba care oricum nu aduce a ortodoxie ci mai mult a ecumenism sub masca ortodoxiei.

Intrebarea ramane la o prima audiere a melodiei din 2016, fara afis, fara nimic poate cineva sa categoriseasca imnul ca fiind ortodox sau sa-l identifice ca fiind promotorul unei actiuni ortodoxe de mare anvergura internationala?

Mi se pare ca lucrurile aparent mici si nesemnificative alcatuiesc ansamblul.

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Avand in vedere ca aceste imnuri nu au fost cantate in timpului vreunei slujbe, nu cred ca este vreo problema.
Asa este, doar ca vine de sub egida Patriarhiei orice poarta sigiliul sinodal sau al Patriarhiei cere o anumita concordanta, nicio firma/institutie nu cred ca-si face reclama intr-un mod pur intamplator.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 05.09.2016 at 13:28:15.
Reply With Quote