View Single Post
  #24  
Vechi 07.03.2018, 22:34:36
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Noua hotarare a BOR nu ii are in vedere pe membrii ei din Oastea Domnului, care desfasoara slujbe linistiti de 28 de ani de cand BOR i-a reprimit oficial, reparand astfel greseala impardonabila pe care au facut-o în 1948, la directivele comunistilor.

Noua hotarare a BOR se refera la inchirirea cladirii bisericii pentru a se desfasura activitati cultural-artistice sau pentru a se turna filme laice. In niciun caz nu este vorba de o noua prigoana si interzicere a Oastei Domnului. Comunismul a cazut. Sau inca nu?

Insa daca totusi hotararea cu pricina ii are in vedere pe ostasi, ar trebui ca sinodul BOR sa informeze si conducerea Cultului Penticostal, pentru demararea pregatirilor necesare primirii unui asa de mare numar de oameni.
Toate pregatirile si actiunile de mare anvergura necesita timp. Logistica, instruirea celor care-i vor primi, etc. E vorba totusi de cel putin o suta de mii de oameni, nu? Pentru penticostali nu va fi o sarcina usoara.

Daca informatia e sigura, probabil ar trebui sa scriu un articol pentru informarea pastorilor penticostali din Romania.
Nu te entuziasma prea tare Traditionalule, ca stii cum e treaba? In general Ostasii pe care ii stiu eu, sunt niste Vitze cu radacini adanci,nu reusesti sa ii muti usor dintr-un loc in altul.Credinciosi si statornici .
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote