View Single Post
  #21  
Vechi 02.10.2008, 18:35:19
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de ancah
Faptul ca te rogi pentru binecuvantarea mancarii, este fbine si sper ca si multumesti la sfarsit. Dar cu cat mai bine ar fi sa faci si semnul Sf. Cruci, caci Dumnezeu ne-a trimis acest semn sfant si cu acest semn au biruit oamenii raul.
Despre rugaciune se vorbeste in toata Sfanta Scriptura. Cred ca este greu sa gasesti o pagina in care sa nu fie amintita rugaciunea. Despre facutul semnului Sf. Cruci, nu am gasit absolut nimic.

Daca imi aratati ca vre-un Sfant Apostol si-a facut semnul Sfintei Cruci, fara sa stau pe ganduri, am sa incep sa-l fac si eu. Daca nu , am sa raman la convingerea ca rugaciunea sincera este suficienta.
Iata ce spune Sfantul Ioan gura de Aur despre Sfanta Cruce http://www.ioanguradeaur.ro/761/crucea-proslavire-a-lui-hristos/
Caut sa aflu daca vre-un Sfant Apostol (nu Sfant Parinte) si-a facut semnul Crucii. Din articolul postat, am inteles ca nici Sf. Ioan Gura de Aur nu pomeneste ca vre-un Sf. Apostol sa-si fi facut semnul Crucii.

ce crezi tu ca e rau in ati face semnul crucii? este o modalitate de exprimare a inchinarii, la voi oamenii ba ridica maini;le sus, ba le tin pe fata ba fac fel si fel de gesturi in timpul rugaciunii, despre astea unde scrie? nu inteleg de ce lupta neo-protestantii impotriva facerii semnului crucii? eu cand ma rog ma insemn cu semnul crucii, care ma intareste, e o modalitate de inchinare inaintea Domnului, inchinarea trebuie sa includa si trupul nu doar sufletul, cand ma inchin nu ma inchin doar la nivelul mintii ci ma inchin cu toata fiinta mea trup si suflet, a face semnul crucii este o dovada a introducerii in procesul de inchinare si a tupului, toata fiinta noastra trebuie sa se inchina si sufletul si trupul tocmai de asta facem semnul crucii, metanii, ingenunchem etc. aceste lucruri sunt experimentate nu doar teoretice
Reply With Quote