Subiect: Celibatul
View Single Post
  #47  
Vechi 09.10.2017, 21:11:02
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
nu că tunderea în monahism sau căsătoria ar fi condiții pentru viitorul preot...
Monahismul este o dovada de renuntare totala la cele lumesti, in care e inclusa si casatoria("viata de trup iubitoare"-Sf Vasile cel Mare). Nu toti monahii ajung la preotie, dar o incununare a monahismului si o recunoastere a vredniciei monahale este hirotonirea monahului la vrednicia de preot; acestora, celor mai vrednici dintre ei, li se deschide calea in ierarhia bisericeasca deoarece sunt total dedicati slujirii lui Hristos. Din momentul intrarii in monahism ei nu-si continua viata in lume, ci in manastiri, fiindca in lume sunt mereu tentatii si atractii lumesti, iar ei trebuiesc feriti fiindca sunt foarte multe momente in care pot cadea deoarece lumea are mai multe atractii omenesti decat Hristos.
Tocmai de aceea preotii de mir trebuie sa fie casatoriti ca sa slujeasca in parohii, in lume, altfel nu sunt hirotoniti, adica nu sunt trimisi in misiunea din parohie. Calea catre ierarhia bisericeasca le este inchisa preotilor de mir(casatoriti).

Cateodata (doar in cazuri deosebite) preotii monahi sunt trmisi sa ajute in unele parohii: sa inlocuiasca un preot bolnav, sa spovedeasca samd.

Recunosc, cazul PS Vasile Somesanu este unul deosebit si s-a "petrecut" in conditii la fel de deosebite("necanonice"): https://www.mitropolia-clujului.ro/ps-vasile-somesanul/

La 25 martie 1995 (de Buna Vestire) a fost tuns in monahism la manastirea „Sfantul Ioan Botezatorul” din Alba-Iulia, avandu-l ca nas de calugarie pe Prea Sfintitul Parinte Episcop Andrei din acelasi oras.
Ca monah a „indeplinit ascultarea de staret”, la Manastirea Nicula, din 1 octombrie 1991 – februarie 1994. S-a impus in fata obstii manastiresti prin bunatate, intelepciune, rabdare si exemplu personal.


Acesta fiind un caz exceptional, nu poate constitui o afirmare a unei reguli.

Eu imi cer scuze pentru generalizarile pe care le-am aruncat si peste acest caz, cat si pentru acuzatiile facute la adresa adresa ta, Bucuriepedrum, si a maicii starete.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 09.10.2017 at 21:16:54.
Reply With Quote