View Single Post
  #10  
Vechi 26.06.2006, 00:29:30
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Alexandr_Bazil: "Nu prea ma bucur cand vad ca nici cei ce declara ca apartin "Crestinismului adevarat si drept"(ortodoxia) nu mai au incredere in binele din oameni. Si toti va referiti la oameni, care aleg fara nici un dubiu Satana in locul lui Hristos(scuzati-ma sarcasmul), ca la niste fiinte straine si distante voua, care nu stiu decat sa faca rau. Nu uitati ca fiecare om are Harul Divin, o parte din Dumnezeu in ei, deci oamenii sunt buni din natura nu rai. Ati ajuns sa acuzati, fara macar sa aleaga ceva, pe fratii vostri.Si ca sa fac o alegorie, ati ajuns ca niste frati lingusitori, care nici nu concep ca fratii lor mai dezorientati uneori sa faca ceva bun. Eu sunt un pic mai optimist, si mai increzator in omenire."
De obicei se judeca faptele - sa fim seriosi nu`i cunoastem pe tinerii respectivi, nu`i criticam pe ei, nu`i invidiem, nu le vrem raul. Deobicei critica aceasta se naste datorita unei opozitii puternice impotriva pacatului, lucru bun in opinia mea. Nu trebuie sa devenim delasatori, iertatori in lupta cu pacatul. Cu pacatul nu ai ce discuta, il tai si gata.
Cel mai bine spune Apostolul Iuda Iuda 1, 23
"de altii, insa, fie-va mila CU FRICA, URAND si camasa spurcata de pe trupul lor."
Este extraordinar ce spune aici Apostolul. Trebuie avut grija cand ai mila, nu cumva sa ajungi sa accepti pacatul fara sa iti dai seama, din "mila".
Reply With Quote