View Single Post
  #4  
Vechi 03.09.2008, 20:14:07
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Invatamintul de dinainte de 1989 din care lipsea obiectul religie,teama parintilor de a apropia copii de sf. bisrica si indoctrinarea lor prin diverse metode educationale(gen Macarencu)taberele de pioneri,imposibilitatea de a promova in functie daca nu apartineai partidului(valabila si astazi)lipsa alimentelor de baza,lipsa de informare si de deschidere spre lume,a facut pe multi tineri de atunci sa se cumatreasca cu politica de la vremea aceea.Oameni cinstiti care sunt in aceasta situatie s-au retras dupa 89 sau au fost exclusi din soc. indiferent de pregatire.S-au indreptat spre biserica(unii),au invatat cum sa traiasca crestineste si-au spovedit pacatele,au plins pentru ele au facut milostenii au ctitorit biserici si manastiri.Este oare moral ca astfel de oameni sa fie la un moment dat alungati din biserica insultati,prigoniti si chiar amenintati cu iadul numai pentru vina de a fi fost atunci intr-o oarecare functie?Intr-o rugaciune se spune asa"pacatele tineretii mele si ale nestiintei mele nu le pomeni Doamne".Se spune ca istoria se repeta,sau ca cei de pe urma vor fi cei dintii.Cu cit o categorie de oameni este mai prigonita cu atit va fi mai agreata la un moment dat.Oare prin atitudinea aceasta de anihilare a acestora nu cumva veti face din ei martiri?????
Imi pare rau dar nu sunt de acord cu tine! Am trait pe vremea comunistilor, aveam 33 de ani la revolutie.M-am nascut cu Icoana in casa, cu candela aprinsa si mama mea m-a invatat multe rugaciuni,am mers la Biserica mereu,am lucrat de la 20 de ami si lucrez si in prezent intr-o institutie de stat.Fac parte dintr-o familie sanatoasa,respectata,corecta si nimeni nu m-a obligat s-a fac ce nu am dorit, am respectat legea si o respect,asa cum a fost si este si acum!Stiu au facut lucruri urate comunisti si cel mai dureros au daramat Biserici. Nimeni nu l-a oprit pe tata s-a fie prezent si sa stea in genunchi la daramarea Biserici Sf.Vineri, si acum am in casa o caramida si o placa din parchetul acelei Biserici. Asa a fost! Acum sunt multi tineri care nu au frica de Dumnezeu - uitate in jur droguri,curse spre moarte cu masini scumpe,scoli abandonate etc. si asta crezi ca din lipsa de bani! In acele tabere de pionieri am vizitat si m-am rugat prima data la Manastirea Suzana,Cheia,Sinaia,si altele.Acum daca nu am bani s-a imi duc copii le vad numai in poze.In tabere sti ce se face! Chefuri,discoteci etc.
Reply With Quote